Популярные статьи

BMW 3-series Coupe (Бмв ) 2006-2009: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

С сентября 2006 года серийно выпускается БМВ 3-й серии купе (Е92). Невзирая на свое техническое родство с седаном и Touring, купе БМВ 3-й серии имеет

Длительный тест Range Rover Sport: часть вторая

Аш длительный тест Range Rover Sport Supercharged подошел к концу. Первая хорошая новость: машину не угнали! Вторая: несмотря на соблазн, за

Audi E-tron (Ауди ) 2010: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

Audi E-tron, представленный на автосалоне в Детройте в январе 2010 года, совсем не то же самое, что E-tron, который выставлялся осенью на IAA 2009 во

Принципы ухода за АКБ зимой

В зимнее время года при морозной погоде аккумулятор автомобиля испытывает нагрузку намного больше, чем в летнее время. Автовладельцами замеченны

SEAT Toledo (Сиат Толедо) 1998-2004: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

Эта модель расширяет присутствие компании SEAT в сегменте рынка престижных автомобилей. Toledo - первый автомобиль компании дизайн которого выполнен

В 2000 г. семейство японских Corolla лишь обновилось. Спрос на эти машины падал и классическая Corolla уже не устраивала японских покупателей. Как

Skoda Octavia (Шкода Октавия) 1996-1999: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

Skoda Octavia - это современный переднеприводной автомобиль с поперечным расположением двигателя. На нём может стоять один из пяти моторов концерна

Chrysler PT Cruiser (Крайслер Пт крузер) 1999-2010: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

Дебют серийной модели PT Cruiser состоялся в 1999 году в Детройте. Компании Chrysler удалось зацепить ностальгическую струну в душе каждого простого

Примеряем Audi A6 Allroad и A8 Hybrid к нашим дорогам

Компания сыграла на контрасте, представив одновременно две модели, совершенно противоположные по идеологии: сверхэкономичный лимузин-гибрид А8 и

Toyota Tundra Crew Max (Тойота Тундра Crew Max) 2006-2009: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

Toyota Tundra (Тойота Тундра) проектировался как грузовик. Мощный двигатель, основательная рама и большая грузоподъемность... вот что отличает этот

Архив сайта
Облако тегов
Календарь

Полнете ја таблетата од компјутерот. Можете да користите нож и оган. Процесот на полнење пренослив gadget од компјутер

 1. USB кабел
 2. Се наплаќаме преку надворешна батерија
 3. Рачно полнење (само-направени)
 4. Како да го наплаќате телефонот во возот?
 5. Ние го наплаќаме телефонот во природата без полнач
 6. Брзо наполнете го телефонот за 1 краток повик
 7. Направи-сам-телефон задолжен
 8. Жаба за полнење телефони и каков вид на уред и каде можам да го купам?
 9. Чести и најприфатливи начини за враќање на батеријата
 10. Процесот на полнење пренослив gadget од компјутер
 11. Од запалката во автомобилот
 12. Од автономни напојувања
 13. Полнење директно
 14. Карактеристики на избор на уред
 15. Некои нијанси и важни точки на кои им треба внимание
 16. Полнете го првиот пат

Разговарајте за тоа како да го наполните таблетот без полнење

Сите потребни за полнење на таблетот без полнач. И постои решение за овој проблем. И не еден.

Полнењето е пренос на енергија од изворот на енергија на батеријата на вашиот таблет. И не мора да се напојува енергетскиот предавател, кој доаѓа во комплет со таблетот. Размислете за алтернативни методи за полнење.

USB кабел

USB кабелот е во сите и во речиси секој дом. Можете да го користите. Потребен ни е компјутер или наполнет лаптоп, на кој го поврзуваме уредот кој треба да се полни. Влезот на конекторот обично има стандардни големини, така што можете да користите било кој компјутер.

Со поврзување на таблетот користејќи USB кабел до изворот на енергија, кој во овој случај е компјутер, веднаш може да го наведете фактот за пренос на енергија на вашата "гладна" таблета. Овој метод може да се нарече еден од најпознатите едноставни начини Полнење на таблетот без полнач. Но, тој има и. Тие вклучуваат:

 • Максималната струја на полнење е прилично ниска - максимум 500Mah;
 • Моќта и напонот исто така се минимални, односно им е потребно повеќе време за полнење.

Се наплаќаме преку надворешна батерија

Надворешната батерија исто така може да биде извор на енергија за таблет. Автономното напојување го поврзуваме преку кабелот до таблетот, а полнењето тече од една батерија во друга. Овој метод на полнење може да се нарече најмногу мобилен: ако имате кабел и надворешна батерија , може да ја наполните таблетата насекаде.

Предностите на оваа опција вклучуваат следниве фактори:

 • Надворешната батерија може да има прилично голема количина на енергија,
 • Без товар, полнежот може да се одржува доволно долго време.
 • Ефикасноста на полнежот исто така има силни перформанси.
 • Мобилност на овој метод: за нејзино спроведување, можете да носите се што е со вас.

Постои таква опција. Надворешна батерија што треба да ја имате: или купувајте или земајте од некого.

Рачно полнење (само-направени)

Можете да направите полнење. За да го направите ова, потребен ви е стар задолжен, на пример, од мобилен телефон . Сечење на влезот за поврзување со уредот, гледаме две жици: црвено-минус и сино-плус. Откако утврди каде е негативната и каде е позитивниот полнеж на батеријата, ние ги поврзуваме жици соодветно и го поправаме со лента.

Овие не се сите начини да се наплаќаат без полнач, туку од најпопуларните. Избери било!

Во овој случај, можете да помогнете во најобичниот компјутер, лаптоп или дури и таблета. За да разберете, треба да користите импровизирани уреди.

Земете го USB кабелот за мобилен и едноставно поврзете го gadget со компјутерот со него.

И можете да се обидете да го користите полначот од друг телефон (непотребно).

Тука ќе треба да го исклучите конекторот за мобилниот и да го оставите само приклучокот и кабелот од полначот.

 • Внимателно отстранете ги краевите на жиците од полначот.
 • Извадете ја батеријата од "цевката" и прицврстете ги краевите на жицата кон неговите контакти: "+" на плус, "-" до минус
 • Изолирајте го пронајдокот и приклучете го во мрежата.
 • Наплатата отиде.

Како да го наплаќате телефонот во возот?

Ако има потреба да го наплаќате во возот, но нема полнач, можете да отидете во следниот оддел во потрага по вистинскиот полнач за патниците. Ако не сте среќни овде, можете едноставно да го прашате вашиот сосед и да ја вметнете вашата SIM картичка во неа.

Покомплексни опции за реанимација на телефонот во воз бараат:

 • алкални батерии
 • хартиени клипови
 • Скот, кој сам по себе е малку тежок.

➤ Ново: Многу девојки многу често сакаат да ги градат сите луѓе.

Ние го наплаќаме телефонот во природата без полнач

Во природата, можете да користите неколку достапни алатки за да го наполните вашиот телефон за еден брз важен повик. Но, активностите треба да се направат многу внимателно за да не се оштети батеријата или Вашиот уред.

Можете да користите нож и оган.

За да го направите ова, загревајте го ножот на ножот и ставете ја батеријата од телефонските контакти на металот. Батеријата малку ќе се загрее и ќе покаже некоја енергија. Вметнете ја батеријата и повик. Не претерувајте со греење.

➤ Тајни: Секоја девојка треба да знае брзо и без болка. Зборувај само и сега ќе почне да се менува.

Може да се обидете да фрлите батерија на камен.

Овој метод е малку вандал, но батеријата нема да биде оштетена со еден удар, и ќе го добиете потребното полнење за gadget. Ревносно со овој начин на полнење често не се препорачува.

Погледнете го видеото од програмата Галилео.

Брзо наполнете го телефонот за 1 краток повик

Во итен случај, можете да пробате да користите игла и вода. Значи, доволно е да се пробие батеријата со игла на едно место и да се спушти некое време во водата. Поради реакцијата потребна е енергија потребна за повикот.

И можете да се обидете да ги залепите контактите на батеријата со парче снимка.

Ставивме таква надградена батерија на место и направи неколку неопходни повици.

Начини за брзо полнење на телефонот без полнач се опасни и за телефонот и за лицето.

Полнењето на итни батерии може целосно да се оневозможи. Значи, напонските капки не играат во корист на батеријата.

Покрај тоа, на екстремен начин, батеријата често се подложува на механички оштетувања, што само по себе не е точно.

Бидете внимателни и претпазливи кога ги користите горенаведените методи за полнење.

Направи-сам-телефон задолжен

Во принцип, во случај на екстремна ситуација со отсуство на мрежа, сосема е реално да се наплаќа мобилен телефон Во принцип, во случај на екстремна ситуација со отсуство на мрежа, сосема е реално да се наплаќа мобилен телефон. За да го направите ова, можете да го користите постојниот полнач и секој уред што работи на батериите.

Исечете го приклучокот за полнење и свртете ги краевите. Вметнете го конекторот во телефонот и прикачете ги краевите на уредот на алкални батерии во работниот уред (радио, жилет, итн.), Набљудувајќи го поларитетот.

Можете да го наполните телефонот на овој начин за два или три повици.

Ова е кул: Најдовме многу едноставен начин и сега го делиме со вас бесплатно. Единствениот метод за неговата облека е опишан во нашата нова публикација.

Жаба за полнење телефони и каков вид на уред и каде можам да го купам?

За итни надополнување на телефонот, можете да користите универзален лек - жаба За итни надополнување на телефонот, можете да користите универзален лек - жаба. Овој пронајдок ви овозможува да ја полните батеријата на секој телефон со поврзување на контактите на батеријата и терминалите за фитинзи.

Цената на жабата за полнење на телефонот започнува од 200 руски рубли и повеќе (во зависност од производителот на телефонот). Можете да купите жаба за полнење телефони со инструкции на било кој радио пазар или преку интернет ресурси.

Колку повеќе го користите мобилен уред толку побрзо батеријата седи во неа. Добро е ако имате полнење и време за полнење на уредот, но тоа не е секогаш можно. Затоа, постои таква потреба за полнење на таблетот без стандардно полнење.

Чести и најприфатливи начини за враќање на батеријата

Процесот на полнење е организиран со трансфер на енергија преку конверторот од изворот на енергија до вашата батерија. Речиси сите методи за полнење на батерии се изградени на овој принцип. Многу често постојат ситуации кога батеријата е истекна, а стандардниот полнач не е при рака. Се поставува прашањето како да го наполните таблетот без полнач, односно без уредот за полнење на батеријата што доаѓа со вашиот уред.

За автомобил запалка

Процесот на полнење пренослив gadget од компјутер

За да го наплаќате вашиот gadget од компјутер, треба само да имате USB кабел со кој ќе го поврзете уредот со компјутерската мрежа, од која ќе се појави задолжен. Ова е најлесниот начин за полнење на таблетот од персонален компјутер.

Во овој случај, пристигнувањето на напонот и моќта е регулирано со системот за напојување на компјутерот, кој е попрогресивен и попрецизен од нормално полнење . Поради овие причини, методот како полнење таблет од домашен компјутер е најлесниот и најефикасен од контролирањето на процесот и зачувувањето на батеријата, но има свои недостатоци од страна на корисникот - полнењето на вашиот gadget од компјутерот трае многу подолго.

Процесот на полнење од обичен десктоп компјутер не се разликува од тоа како да наплаќате таблет од нетбук или лаптоп, па затоа не прави разлика кој уред го наплаќате.

Со цел да го организирате процесот на полнење од обичен компјутер, потребен ви е само соодветен кабел, па затоа овој метод за полнење на таблетот со користење на USB преку компјутер е најлесниот.

Предности:

 1. Едноставна технологија за имплементација;
 2. Употреба на достапната опрема;
 3. Преваленца;

Недостатоци:

 1. Ниска максимална струја за полнење (max 500Mah)
 2. Мал напон;
 3. Недостаток на моќ.

Од запалката во автомобилот

Многу корисници имаат прашање - како да го полните таблетот од запалката што се наоѓа во автомобилот. Овој метод бара полнење, кое ќе има конектор кој ќе биде адаптиран за вклучување во вградената мрежа на автомобилот. Полнењето, кое е поврзано со запалката, има USB приклучок и како да се наполни таблетот преку USB портата е опишано погоре.

Инструкции за правилна организација за полнење на таблетот од запалката на автомобилот:

 1. Осигурајте се дека излезниот напон и напонот за полнење се нормални;
 2. Поврзете го кабелот со gadget;
 3. Вклучете полнење во вградената мрежа на возила.

Предности:

 1. Погодност;
 2. Мобилност;
 3. Преносливост:

Недостатоци:

 1. Ниска струја за полнење;
 2. Пад на напон под тешки товари во други системи на одборот;
 3. Дополнително оптоварување на генераторот и автомобилската батерија.

Од автономни напојувања

Автономниот извор на напојување е надворешна батерија која може да се поврзе преку кабел до гаџетот. Принципот на работа на таков систем е едноставен: полнењето тече од една батерија во друга преку кабелот. Овој начин на полнење таблета е најмногу мобилен, бидејќи секогаш можете да го користите таков извор на енергија со вас.

Предности:

 1. Мобилност:
 2. Голем снабдување со енергија, која има надворешна батерија;
 3. Бавно празнење без товар;
 4. Висока задолжен ефикасност;

Недостатоци:

 1. Амодната батерија бара долг пред-полнење;
 2. Природно абење и можност за неуспех.

Полнење директно

Ако самата батерија може да ја добиете, можете да ја наполните со поставување на терминалите од друг извор, односно поврзување на батеријата директно со полнењето, така што струјата тече од изворот до батеријата. Овој метод се однесува на екстремните, бидејќи брзо може да доведе до неупотреблива батерија. Затоа, ако одлучите да го користите, мора точно да знаете како директно да ја полните батеријата на таблетот и да ги следите правилата за безбедност.

Предности:

 1. Кратко време на полнење;
 2. Ниска загуба на енергија за време на преносот;

Недостатоци:

 1. Висока веројатност за откажување на батеријата;
 2. Прегревање и губење на капацитетот на батеријата;
 3. Потребата од постојано следење;
 4. Можност за оштетување на батеријата и коло за управување со моќност.

Карактеристики на избор на уред

Ако поради некоја причина вашиот полнач не успеа или сте го изгубиле, и не постои начин да се најде точно иста, тогаш можете да ги собереш аналоген. На пример, со цел да се утврди како да се наплаќа таблетот од Samsung, ќе биде доволно да се знае силата на струјата и бројот на волти. Овие карактеристики може да се најдат на веб-страницата на производителот во описот на моделот.

При изборот на аналоген полнач, треба да запомните две основни правила, почитување на кои гарантира вас брзо полнење и траење на батеријата:

 1. Напонот треба да биде иста. Дозволена е грешка од не повеќе од десет проценти од номиналната вредност;
 2. Тековната јачина треба да биде или иста вредност како на оригиналниот gdjet, или да биде поголема, но не повеќе од четири пати.

Неуспехот да се следат овие правила резултираа со неизбежно оштетување на полначот или батеријата.

Некои нијанси и важни точки на кои им треба внимание

Во прашањето како брзо да го наполните таблетот на системот Android или друг оперативен систем, одговорот е секогаш ист: сето тоа не зависи од софтверот на уредот, туку од хардверот. Најчесто, gadgets од непознати кинески брендови се многу помалку барајќи услови за полнење, па затоа не треба да има проблеми со тоа како да наплаќате таблета направена во Кина.

Повеќето мобилни уреди за полнење се опремени со USB конектор. Не се препорачуваат гаџети за полнење од нив, бидејќи нивната моќ е многу помала од онаа што е потребна за полнење на таблетот. Несомнено, веднаш се поставува прашањето: "Како да го наполните таблетот преку вашиот конектор"? Одговорот е едноставен: батерија мобилен gadget нема да може да наплаќаат до максималната вредност.

Тогаш, како да го наполните таблетот преку USB излез до максимум? За да го направите ова, користете препорачан полнач или компатибилен. Производителот не препорачува да користи не-изворни напојувања, а исто така може да ја изгубите гаранцијата на уредот.

Полнете го првиот пат

Кога уредот прво се полни, контролните граници се поставени во системот за контрола на моќноста батерија . Оваа вредност ќе се користи со цел најпрецизно да се прикаже нивото на преостанатото полнење на батеријата. За да го продолжите животниот век на батеријата во уредот и да го зачувате индикаторот за капацитет, треба да знаете како да го полните таблетот за прв пат.


Со USB конектор

Откако вашиот gadget беше донесен од продавница, треба да го проверите нивото на батеријата. Ако батеријата не е целосно испразнета, тогаш прво мора целосно да ја испуштите, а потоа ставете ја на полнење и полнете до максимум во исто време. Оваа постапка се препорачува да се повтори најмалку три пати. Најдобра опција е да се спроведуваат такви празнења / циклуси на полнење цело време, во реални услови, обидете се да го користите овој метод најмалку еднаш месечно.


Како да го наплаќате телефонот во возот?
Жаба за полнење телефони и каков вид на уред и каде можам да го купам?
Несомнено, веднаш се поставува прашањето: "Како да го наполните таблетот преку вашиот конектор"?
Тогаш, како да го наполните таблетот преку USB излез до максимум?