Популярные статьи

BMW 3-series Coupe (Бмв ) 2006-2009: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

С сентября 2006 года серийно выпускается БМВ 3-й серии купе (Е92). Невзирая на свое техническое родство с седаном и Touring, купе БМВ 3-й серии имеет

Длительный тест Range Rover Sport: часть вторая

Аш длительный тест Range Rover Sport Supercharged подошел к концу. Первая хорошая новость: машину не угнали! Вторая: несмотря на соблазн, за

Audi E-tron (Ауди ) 2010: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

Audi E-tron, представленный на автосалоне в Детройте в январе 2010 года, совсем не то же самое, что E-tron, который выставлялся осенью на IAA 2009 во

Принципы ухода за АКБ зимой

В зимнее время года при морозной погоде аккумулятор автомобиля испытывает нагрузку намного больше, чем в летнее время. Автовладельцами замеченны

SEAT Toledo (Сиат Толедо) 1998-2004: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

Эта модель расширяет присутствие компании SEAT в сегменте рынка престижных автомобилей. Toledo - первый автомобиль компании дизайн которого выполнен

В 2000 г. семейство японских Corolla лишь обновилось. Спрос на эти машины падал и классическая Corolla уже не устраивала японских покупателей. Как

Skoda Octavia (Шкода Октавия) 1996-1999: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

Skoda Octavia - это современный переднеприводной автомобиль с поперечным расположением двигателя. На нём может стоять один из пяти моторов концерна

Chrysler PT Cruiser (Крайслер Пт крузер) 1999-2010: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

Дебют серийной модели PT Cruiser состоялся в 1999 году в Детройте. Компании Chrysler удалось зацепить ностальгическую струну в душе каждого простого

Примеряем Audi A6 Allroad и A8 Hybrid к нашим дорогам

Компания сыграла на контрасте, представив одновременно две модели, совершенно противоположные по идеологии: сверхэкономичный лимузин-гибрид А8 и

Toyota Tundra Crew Max (Тойота Тундра Crew Max) 2006-2009: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

Toyota Tundra (Тойота Тундра) проектировался как грузовик. Мощный двигатель, основательная рама и большая грузоподъемность... вот что отличает этот

Архив сайта
Облако тегов
Календарь

Отворете го снабдувањето со лаптоп. Лаптоп ПОПРАВКА: Како да го отворите лаптоп напојување?

 1. Чекор-по-чекор метод за демонтирање на напојување од лаптоп Asus
 2. Алатки
 3. Два дела
 4. Општ алгоритам
 5. Прилагодена форма
 6. Исклучи
 7. Примена на сила

Видео туториал демонтирање и монтажа на лаптоп напојување единица

Чекор-по-чекор метод за демонтирање на напојување од лаптоп Asus

Многумина од нас се соочија со таков проблем како што е недостатокот на процес на полнење на лаптоп. Ова може да биде предизвикано од различни фактори. Прво, скршеното гнездо на самиот уред може да доведе до тоа, второ, прекини на кабелот што оди до напојување, и трето, скршен кабел на спој со напојување. Во оваа статија ќе го допреме третиот најчест случај - скршени жици, со што ќе ве одржам од друго патување до услугата или неоправдано купување на ново напојување поради таквите ситници.

Внимание !!! За да го замените кабелот, прво мора да ја расклопите самата единица, како правило, тие не се одделат. Ако немате време, желба или вештина во такви постапки, подобро е да контактирате со специјалистите за кои поправка на лаптопите на Asus е прилично лесен и брз процес.

Значи, за да го отвориме напојувањето, ни треба:

 • Нож (или нешто слично, со тенок, но не доволно остри, сечилото, за да не се оштети самата единица);
 • Перфоратори;
 • Салфетка (сето тоа може да се стави под единица, дури и ако тоа е весник или лист хартија);
 • Superglue и шприц;

Да почнеме:

 • Прво треба да го ставите напојувањето на која било страна на салфетка / крпа, за да не ја гребеме површината на која ќе работиме.
 • Следно, треба да го вметнете ножот во жлебот, кој го дели блокот на половина, само на самиот раб, но малку подалеку од работ, бидејќи може да го оштетите или скршите аголот.
 • Нежно го победи ножот на ножот, не толку за да го скрши блокот (ние треба да ја расклопите, инаку тоа би можело да се направи во еден момент со чекан), но исто така не е толку слаб, бидејќи ни треба ножот за малку да се наведнува на страна на уредот за напојување на ова место ќе се распрсне.
 • Направи го истото, прво на другата широка страна, а потоа на двете преостанати тесни. Ако блокот не се отвори целосно, тогаш повторете го истото дејство. На овој начин ние го отворивме, што беше потребно.


На овој начин ние го отворивме, што беше потребно

 • За да ја замените жицата, прво мора да ги излупите коцките од една од половините на блокот, внимателно закачувајќи ја со нож, на кој може да се залепат, а потоа отстранете ја алуминиумската обвивка од колата, може да се лепат со леплива лента.
 • Следно, треба да ги лемете двете жици на стариот кабел од кола и залемени на ист начин нови со работна жица.
 • Ние го составуваме уредот за напојување во обратен редослед, прелиминарно го нанесуваме лепилото на еден од жлебовите на пластичниот случај на единицата за напојување со шприц или долг лепак.


Ние го составуваме уредот за напојување во обратен редослед, прелиминарно го нанесуваме лепилото на еден од жлебовите на пластичниот случај на единицата за напојување со шприц или долг лепак

Сè, на тој начин, ние самостојно ја расклопивме и собравме единицата за напојување од лаптопот, користејќи само достапни средства. Додека целосно се ослободува со нечија помош. Се надеваме дека овој напис ќе биде корисен.

А лаптоп напојување обично е надворешен уред. Покрај тоа, не постои единствен стандард, така што секој произведувач на лаптоп "го создава" дизајнот на единицата за напојување по сопствена дискреција. Сите компоненти овој уред добро врзани и се моноблок, кој, на прв поглед, да се расклопат е многу тешко. Сепак, ништо не е невозможно.

Најчесто треба да го расклопите напојувањето во случај да ви треба да го замените оштетениот кабел. Земаме блок и остар тенок нож или скалпел. Ние го поставуваме уредот на своја страна и нежно го вметнуваме нашиот алат за сечење во жицата за шиење полнач отстапувајќи од аголот од околу 5 милиметри. Ова ќе спречи оштетување на држачите. Лесно прислушување на нож или скалпел со чекан, внимателно исечете ја пластиката по должината на споеви. Во овој случај, сечилото треба да дојде во контакт со пластиката, а не целата површина, но околу 15-30 милиметри. Ние не победиме тешко, така што страната е малку свиткана и продадена, но не се скрши. Значи "го третираме" цветот - прво по долгите страни, а потоа по кратки. Дозволено е да се повтори постапката ако не беше можно да се отвори блокот прв пат. Вреди да се напомене дека за многу лаптопи, напојување единици се многу тешко да се отвори. Значи, полначи на Dell, Asus, HP, Acer и други се лошо подложни на "отворање". Но напојувањето на Macbook се отвора на овој начин прилично добро, иако по постапката изглед и страдаат.


Но напојувањето на Macbook се отвора на овој начин прилично добро, иако по постапката  изглед  и страдаат

Откако ќе го отворите уредот за да ја најдете грешката, треба да ги отстраните алуминиумските и пластичните омоти. Обично тие се држат на Скотч или лемење, како опција - залепени со смола, прицврстени со неколку завртки.


Обично тие се држат на Скотч или лемење, како опција - залепени со смола, прицврстени со неколку завртки

Следно, проверете го напонот на излезот на плочката. Дали е во ред? Значи, ние го бараме проблемот понатаму. Ако треба да ја замените жицата, тогаш за почеток ние го отповикаме стариот. Обично тоа е 2-3 контакти. Потоа, во истиот редослед, ние лепевме нов.


Потоа, во истиот редослед, ние лепевме нов

Ние го собираме напојувањето на ист начин како што беше раздвоено. Не е неопходно да се залепат омотите. Користете медицински шприц за да нанесете тенок слој на лепак во жлебот на спој на една од половините на полначот и превртете ги двата дела заедно. За сигурност, можете да го ставите уредот под товарот за време на сушење. Уредот е подготвен за работа!


Уредот е подготвен за работа

Треба да се напомене дека единиците за напојување на лаптоп не се дизајнирани за само-поправка, но со професионален пристап, уредот нема да страда и ќе продолжи да функционира. Ако ја извршите демонтажа уредно и точно како точно преклопете го уредот назад, изгледот нема да се промени.

Овој елемент ќе биде опишан подолу. Капки, моќни бранови и повеќе прават такви уреди бескорисни.

Алатки

Размислете како можете самостојно да го поправите напојувањето со лаптоп. Како да го расклопите овој елемент е првото прашање што треба да се реши. Во повеќето случаи, за да се постигне саканиот резултат, ќе бидат потребни евтини делови, како и опрема за лемење. Прашањето за тоа како да ја расклопите единицата за напојување на лаптоп е комплицирана од фактот дека често нема штрафови, завртки или прицврстувачи на неговиот случај. Сепак, овој дизајн се чини дека е монолитен. На страничните страни има тесен слој што го покрива целиот периметар.

Два дела

Значи, сега знаеме главна карактеристика која има лаптоп напојување. Како да го размонтиме сега е многу полесно да се разбере. Горенаведениот слој може да биде различен во дебелина. Често е покриена со етикета на производителот на врвот од неа. Следно ние треба да се намали. Не можете да се плашите за внатрешните елементи, бидејќи тие се покриени со метално куќиште. Обезбедува зрачење и електронска заштита на содржината. Сепак, и покрај одбраната, активностите на обдукција се вршат со посебна грижа.

Општ алгоритам


Главната разлика помеѓу индивидуалните методи на расклопување се сведува на различни естетски пристапи кон процесот Главната разлика помеѓу индивидуалните методи на расклопување се сведува на различни естетски пристапи кон процесот. Можете исто така да користите друга алатка. Во секој случај, телото мора да се подели долж линијата на ширење. Постојат два главни пристапи. Можете да го исклучите уредот со напор или да го пресечете. Во повеќето модели, половините се залепени заедно. И не многу издржливи. Исто така може да се примени и монтажа на "жлеб". Таа, исто така, по правило, е надополнета со лепење. За намалување на телото на блокот, користете ја алатката со особено тенка нож. Скалпел или нож е во ред. Применува сила на удар. Сечилото го ставаме директно на линијата на самиот слој, лесно ја победиме со мал чекан. Ние се обидуваме интуитивно да ја почувствуваме силата со која ќе удариме за да го пробиеме пластичниот капак и да не го оштетиме металот под него. Добиваме намалување кое е еднакво на неколку сантиметри. Ние го пренесуваме сечилото на својот почеток. Резултатот треба да биде континуирана линија. "Сечењето" со нож е опасно за прстите, но за некои луѓе овој пристап е почест. Ако имаме разновиден арсенал на алатки на располагање, ние ќе можеме да го намалиме телото со поголема сигурност и брзина. На пример, значително го олесни процесот ќе им овозможи на млазница-диск на вежба. Во овој случај, целата процедура трае неколку минути. Сечењето ќе биде релативно рамномерно. Меѓутоа, во овој случај важно е внимателно да ја контролирате длабочината на потопување на дискот. Значително го зголемува ризикот од оштетување на металот. Постои уште еден начин за расклопување. Ајде да го пробаме. Треба да ги одделиме поединечните половини на телото. Значи, правиме мал засек по должината на цвест. Вметнете го врвот на шрафцигерот во неа. Понатаму ние правиме неколку лесни кривини за да го претворите во лост. Најчесто, лепилото што ја држи пластиката лесно се сама. Како резултат на тоа, јазот расте. Откако ќе се ослободи една страна, земете го трупот со свои раце. Овој пристап во голема мера го забрзува процесот. Понатаму, во долните и горните половини на телото, поблиску до аголот, ние вежбаме низ вообичаената вежба со мала големина на дупката, така што станува возможно да се користат клешти. Ние разводиме пенкала. Дисломот се разграничува. Користете нож или рамен шрафцигер за да помогне да исчезне целосно. Ако телото не може да остави траги, можете да одите на друг начин. Отсечете го кабелот преку кој лаптопот треба да се наполни. Во добиената дупка, користете ја претходно тестираната рачка. Сега знаете што има лаптоп напојување има. Како да го расклопите овој уред, опишавме во детали погоре.

Прилагодена форма


Ајде да погледнеме како да го расклопите напојувањето Ајде да погледнеме како да го расклопите напојувањето. лаптоп асус . На пример, земете го Eee PC уредот. Акциониот алгоритам започнува со пребарување за никулец. Следно, отстранете го. После тоа, одвртете го завртката. Вооружени со скалпел, одвојте ја страната на страната на вилушката. Лесно прислушување на раскрсницата е ангажирана во извлекување на врвот на напојувањето. Пред-помине низ зглобовите, како што се, исто така, залепени. Ние се ослободуваме од кабелот. Одвојте ги кабелските клешти со жичани секачи. Ние ги вежбаме остатоците од жицата надвор од неа.

Исклучи


Сега размислете како да го расклопите напојувањето  Леново лаптоп Сега размислете како да го расклопите напојувањето Леново лаптоп . Обично, сопствениците на овие уреди се соочуваат со ситуација во која лаптоп компјутер одеднаш престанува да прима енергија од мрежата. Земете рамен шрафцигер и споделете ја контурата. Речиси сите фази се совпаѓаат со универзалниот алгоритам опишан на почетокот на овој материјал. Посебните карактеристики го вклучуваат фактот дека структурата е врзана со лепак. За поголема ефикасност на процесот, не можете да користите шрафцигер, туку шрафцигер со млазница.

Примена на сила


Сега размислете како да го расклопите напојувањето  лаптоп Acer Сега размислете како да го расклопите напојувањето лаптоп Acer . Овие уреди се особено издржливи, па за да добиете пристап до нивните внатрешни елементи најдобро е да користите траен нож и чекан. Останатите чекори се слични на оние опишани во универзални упатства погоре.

Ако компјутерот одеднаш се појави случајно во рестартирање или исклучување, тогаш една од причините за ова може да се прегрее, исто така вели дека е време да се започне пролетно чистење во системската единица. Во овој случај нема ништо тешко, ние расклопуваме случај, обично за ова треба да одвртите неколку завртки од задниот дел на системската единица, а потоа отстранете го страничниот капак, во мојот случај доволно е само да ги подигнете двата вентили на страните и капакот целосно да се отстрани, оставајќи го само рамката со отпадоци . Потоа чистеме со четка и во исто време вакуум се што е покриено со прашина.

Не заборавајте за напојување, ако радијаторите на процесорот и видео картичката сè уште може да се исчистат без да се отстранат и отстранат вентилаторите од нив, тогаш напојувањето мора да се отстрани и расклопи. Се разбира, можно е формално да се исчисти единицата со дување со компримиран воздух и без да се демонтираат. Но, идеалната опција би била, сепак расклопува и како да ја исчисти.


За да го направите ова, исклучете ги сите конектори за напојување внатре во системот и однадвор (од приклучокот) :-) потоа отшрафете ги четирите завртки со кои е прицврстена на кутијата.Сега напојувањето може да се отстрани од случајот.


Сега напојувањето може да се отстрани од случајот

Исклучете ги овие завртки.


Исклучете ги овие завртки


Отстранете го капакот со вентилатор.


Ние го ослободуваме кабелот од случајот, одвртете ги двата конектори од таблата, одвртете ги четрите завртки со кои се прицврстува плочата на кутијата, еден од нив ќе ја повлече земјата жица.


Сега можете слободно да ја извадите плочката и да ја исчистите од сите страни.


Ние го чистиме вентилаторот, обидете се да не ги допирате ножевите со вашите прсти, побрзо се става правот на мрзливите сечила. Општо земено, што и да чистите во компјутерот, обидете се да го допрете онолку колку што е можно со вашите раце. Ако вашата единица е постара од две години, можете да ја отстраните налепницата, да ја извадите плута и да ставите неколку капки моторно масло на лежиштето на вентилаторот. Ако е толку стара што навивачот не само што прави бучава, туку jingling, па дури и тропа, тогаш подобро е да се смени во нов.Со чистење сè, ние се соберат во обратен редослед.


Со чистење сè, ние се соберат во обратен редоследНие ја ставивме единицата назад во случајот, ги поврзуваме неговите проводници со потрошувачите.


Ние ја ставивме единицата назад во случајот, ги поврзуваме неговите проводници со потрошувачите

Блок може да се каже дека се уште е чист, тоа е само кабриолет, па решив да ја размонтирам, да видам што е тоа, добро, и по начинот на кој го направив ова Темко. Општо земено, напојувањето на компјутерот е различно во дизајнот и содржината, но со примерот на оваа стандардна единица ќе ви биде полесно да ја расклопите.


Општо земено, напојувањето на компјутерот е различно во дизајнот и содржината, но со примерот на оваа стандардна единица ќе ви биде полесно да ја расклопите

Малку совети за примерот на друг компјутер, како да го одложите комплетно расклопување на компјутер за чистење. Вие само треба да инсталирате филтри во форма на парчиња мрежи против комарци на навивачите на вшмукување, ако не, тогаш на најголемите приливи. Ова е ако дизајнот на телото ви овозможува да го направите ова, во спротивно ќе изгледа грдо.


Ова е ако дизајнот на телото ви овозможува да го направите ова, во спротивно ќе изгледа грдо


Претходно, без овие мрежи, на секои шест месеци беше неопходно да се расклопат инженерите на системот и да се збрка со сите радијатори. Сега на секои 3-4 месеци го отворам предниот капак и со четка или правосмукалка ја отстранувам акумулираната прашина од мрежата, добро, од решетката на страничниот вентилатор. Патем, решетката на страничниот капак е јасно видлива кога е потребно да се исчистат предните мрежи, тоа служи како индикатор за загадување. И само еднаш на секои 2-3 години го расклопувам целосно за чистење на ладилници и сл.

Дали е во ред?