Популярные статьи

BMW 3-series Coupe (Бмв ) 2006-2009: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

С сентября 2006 года серийно выпускается БМВ 3-й серии купе (Е92). Невзирая на свое техническое родство с седаном и Touring, купе БМВ 3-й серии имеет

Длительный тест Range Rover Sport: часть вторая

Аш длительный тест Range Rover Sport Supercharged подошел к концу. Первая хорошая новость: машину не угнали! Вторая: несмотря на соблазн, за

Audi E-tron (Ауди ) 2010: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

Audi E-tron, представленный на автосалоне в Детройте в январе 2010 года, совсем не то же самое, что E-tron, который выставлялся осенью на IAA 2009 во

Принципы ухода за АКБ зимой

В зимнее время года при морозной погоде аккумулятор автомобиля испытывает нагрузку намного больше, чем в летнее время. Автовладельцами замеченны

SEAT Toledo (Сиат Толедо) 1998-2004: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

Эта модель расширяет присутствие компании SEAT в сегменте рынка престижных автомобилей. Toledo - первый автомобиль компании дизайн которого выполнен

В 2000 г. семейство японских Corolla лишь обновилось. Спрос на эти машины падал и классическая Corolla уже не устраивала японских покупателей. Как

Skoda Octavia (Шкода Октавия) 1996-1999: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

Skoda Octavia - это современный переднеприводной автомобиль с поперечным расположением двигателя. На нём может стоять один из пяти моторов концерна

Chrysler PT Cruiser (Крайслер Пт крузер) 1999-2010: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

Дебют серийной модели PT Cruiser состоялся в 1999 году в Детройте. Компании Chrysler удалось зацепить ностальгическую струну в душе каждого простого

Примеряем Audi A6 Allroad и A8 Hybrid к нашим дорогам

Компания сыграла на контрасте, представив одновременно две модели, совершенно противоположные по идеологии: сверхэкономичный лимузин-гибрид А8 и

Toyota Tundra Crew Max (Тойота Тундра Crew Max) 2006-2009: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

Toyota Tundra (Тойота Тундра) проектировался как грузовик. Мощный двигатель, основательная рама и большая грузоподъемность... вот что отличает этот

Архив сайта
Облако тегов
Календарь

Нормална температура на видео картичката и процесорот

  1. Критичен режим на температура на Intel процесори
  2. Критичен режим на температура AMD процесори
  3. Критичен режим на температура за AMD и NVidia видео картички
  4. За нормална температура
  5. Температура на процесорот
  6. Температура на графичката картичка
  7. Најдобар начин да се намалат температурите
  8. Издавач
  9. x64 (aka andi)

Како да се измери температурата на микропроцесорот и видео процесорот, ние веќе рече . И кои температури се сметаат за критични?

Откривме дека "согорувањето" на модерен процесор е прилично тривијална задача. Кога ќе достигнете одредени температури определени од програмерите, почнува да прескокнува чекори (дотур), што помага да се задржи растечкото ослободување на топлина. Ако ова не функционира, системот се исклучи.


Заштитени со заштита, но тоа се температури блиску до критични. Работата во овој режим е постојано јасно дека нема да има корист од уредите.

Ајде прво да видиме какви критични температури ги поставуваат производителите, а потоа ќе разговараме за нивните оптимални вредности.

Критичен режим на температура на Intel процесори

Интел има веб-страница со многу корисни информации. Дојди овде , кликнете на копчето процесори, потоа на Intel Core (Pentium или Celeron, ако имате такви). Изберете семејство со генерација и побарајте го вашиот "камен".

Постојат две можни вредности во спецификацијата на "Хаул": TCASE и TJUNCTION. Што значи секој од нив, читај тука . Ние сме заинтересирани за втората - ТУНКЦИЈА. Ова е температура при која автоматизација ќе го исклучи процесорот.

Присуството на TCASE, очигледно, е само максималната температура во одредена зона на процесорот, при што заштитата се активира по почетокот на дотурот. Во овој случај, овој параметар е бескорисен.

Има друга температура - TJMAX. При оваа температура, процесорот го вклучува дотурот (дотурот). Во процесот на оверклокување, оваа вредност е забележана многу лесно - перформансите на процесорот се намалени. Но, до точка.

За жал, во Интел доковите не можев да ја најдам вредноста на TJMAX. Но, судејќи според општите информации, оваа температура е околу 90-100 степени, во зависност од генерацијата.

Критичен режим на температура AMD процесори

Во Ryzen, максималната температура е 95 °, со што започнува циклусот на задушување. Но, според првите тестови, процесорите дури работеа и на 105 ° без дотур. Подоцна, вработените во AMD рекоа дека намерно ја преценуваат температурата за 20 °, а во моментот ова е фиксирано.

Но, она што е задоволство, има проширена табела Процесор (процесори) и APU (процесори со интегрирана графика) со еден куп на податоци. Ние сме заинтересирани за максимална температура - Max Temps .

За серијата FX, максималната температура почнува од 57 ° (и ова е за постарите, најжешките модели: FX-9370 и FX-9590) до 70 °. Доколку системот има процесор од претходната генерација, препорачливо е да ја дознаете максималната работна температура.

Критичен режим на температура за AMD и NVidia видео картички

За најновите генерации, дозволено е работа на 90-100 степени. Може да започне понатамошно дотурање.

За картичките на NVidia, не најдов генеричка табела со температури. Но, тоа не е важно, можете да го најдете она што го сакате преку пребарување. Ајде официјална веб-страница и во лентата за пребарување влезете во барањето: максимална температура на графичкиот процесор , каде графичкиот процесор е графичкиот модел, на пример, GTX 670 или GTX 1070. Следете ја првата (обично) врската, кликнете на спецификациите или целосните спецификации и побарајте температура на максимален графички приказ во табелата C)

Со графички картички од AMD, за жал, овој трик не успеа. И каде да се најдат критични вредности на температурата е исто така непознат.

За нормална температура

Треба да се сфати дека секој може да има посебно разбирање за нормалноста. Затоа, ќе го изразам моето мислење, и дали да го следам или не - одлучува за себе.

Температура на процесорот

Ако процесорот е без оверклокување, јас сум задоволен што ја гледам температурата под 60 °. Едноставно не заборавајте дека кај некои модели, дотурањето може да започне на пониска температура, во овој случај, треба да се фокусирате на тоа минус 5 степени на залиха.

Под забрзување, јас едноставно фрлам + 10 ° погоре, вкупно - не повеќе од 70 °.

Повторно, ова се правила кои јас ги следам. Може да се вчита дури и пред да се задуши, но веќе ќе биде фреквенцијата на пченка: како вредностите се големи, а речиси и да нема добивка. За да го поставите рекордот, овој чекор ќе биде намерен, но некои i7-8700K нема да се преклопуваат од FX-8300. Подобро е да дозволите процентите да работат на избраната оптимална температура, но засега тоа е така, ќе може да заштедите пари за нешто помоќно.

Температура на графичката картичка

За видео-картичка, оставам максимум 70 °. Следните 10 ° нема да даде силен поттик на перформанси, па дури и такви што играта почна да работи на 60 FPS, наместо претходните 40 FPS. Со зголемување на температурите, се забележува спротивна ситуација: секој последователен степен ќе се постигне по цена на пониска фреквенција.

Плус, не заборавајте за дотур. Оверклокување видео картичка ќе произведе спротивен резултат.

Што е уште поинтересно, ако ја зголемите фреквенцијата на јадрото и меморијата, но во исто време го намалите Power Limit, можете да добиете подобри перформанси отколку со поставките за акции. AMD има WattMan програма за своите графички процесори, што овозможува не само поставување на фреквенции, потрошувачка на енергија, итн, туку и намалување на напонот. Поради ваквите напонски напони, можно е картичката да се работи со иста брзина, но со многу помала потрошувачка на енергија.

За споредба, мојата видео картичка (од MSI со GPU од NVidia) загрева до 83% од степени на залиха. Но, оверклокување, со потрошувачка на енергија намалено на 51%, работи дури и побрзо. Еден добар систем за ладење е толку очигледно возење.

Најдобар начин да се намалат температурите

Оверклокерите дефинитивно препорачуваат вода за ладење. Покрај тоа, обичај за вода за ладење , во која сите компоненти може да се стави во еден коло. Плус - пониски температури. Минус - ако паѓа протекување - Хан ... На кратко, да се увериш што може да се случи.

Издавач

присутен 1 недела

x64 (aka andi)

Коментари: 2847 Публикации: 395 Регистрација: 02-04-2009

И кои температури се сметаат за критични?