Популярные статьи

BMW 3-series Coupe (Бмв ) 2006-2009: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

С сентября 2006 года серийно выпускается БМВ 3-й серии купе (Е92). Невзирая на свое техническое родство с седаном и Touring, купе БМВ 3-й серии имеет

Длительный тест Range Rover Sport: часть вторая

Аш длительный тест Range Rover Sport Supercharged подошел к концу. Первая хорошая новость: машину не угнали! Вторая: несмотря на соблазн, за

Audi E-tron (Ауди ) 2010: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

Audi E-tron, представленный на автосалоне в Детройте в январе 2010 года, совсем не то же самое, что E-tron, который выставлялся осенью на IAA 2009 во

Принципы ухода за АКБ зимой

В зимнее время года при морозной погоде аккумулятор автомобиля испытывает нагрузку намного больше, чем в летнее время. Автовладельцами замеченны

SEAT Toledo (Сиат Толедо) 1998-2004: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

Эта модель расширяет присутствие компании SEAT в сегменте рынка престижных автомобилей. Toledo - первый автомобиль компании дизайн которого выполнен

В 2000 г. семейство японских Corolla лишь обновилось. Спрос на эти машины падал и классическая Corolla уже не устраивала японских покупателей. Как

Skoda Octavia (Шкода Октавия) 1996-1999: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

Skoda Octavia - это современный переднеприводной автомобиль с поперечным расположением двигателя. На нём может стоять один из пяти моторов концерна

Chrysler PT Cruiser (Крайслер Пт крузер) 1999-2010: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

Дебют серийной модели PT Cruiser состоялся в 1999 году в Детройте. Компании Chrysler удалось зацепить ностальгическую струну в душе каждого простого

Примеряем Audi A6 Allroad и A8 Hybrid к нашим дорогам

Компания сыграла на контрасте, представив одновременно две модели, совершенно противоположные по идеологии: сверхэкономичный лимузин-гибрид А8 и

Toyota Tundra Crew Max (Тойота Тундра Crew Max) 2006-2009: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

Toyota Tundra (Тойота Тундра) проектировался как грузовик. Мощный двигатель, основательная рама и большая грузоподъемность... вот что отличает этот

Архив сайта
Облако тегов
Календарь

Каталог на производи :: OILS-MARKET.RU - моторни и преносни масла, филтри, автомобилски хемикалии

  1. Интервал на промена на филтерот за масло
  2. Зошто треба да го замените филтерот за масло?
  3. Што е потребно за замена на филтерот за масло?
  4. Чекор по чекор инструкции за замена на филтерот за масло со фотографии

Замена на филтерот за масло на автомобилот е прилично едноставна процедура која секој сопственик на автомобил може да ја изврши, дури и почетник. Пред да зборуваме подетално за заменувањето на филтерот за масло , ајде да пробиеме малку теорија за да ставиме сè на свое место.

Интервал на промена на филтерот за масло


Ниту еден од автопроизводите не зборува за одредени интервали за замена на филтерот за масло . Ако, на пример, филтерот за воздух треба да се смени по 20 000 - 30 000 км, тогаш никој не вели ништо за менување на филтерот за масло. Во овој случај, се подразбира дека замена на филтерот за масло мора да се изврши заедно со замена на моторното масло. Најдобра детална инструкција е веќе опишана во статијата. за промена на сопственото моторно масло . Следете го линкот, добредојде. Така, интервалот за замена на филтерот за масло е еднаков на интервалот за замена на моторното масло, т.е. во просек од 5.000 до 10.000 км. Иако многу експерти советуваат да го сменат филтерот за масло по 2 нафтени промени. Но, филтерот за масло не е дел од кој ќе се заштеди, толку повеќе ќе чини само пени (од 100 r до 400 r). Сето тоа зависи од дебелината на паричникот на сопственикот на автомобилот ... добро, или нејзината штедење и одговорност.

Зошто треба да го замените филтерот за масло?


Како и сите други филтри (воздух, гориво), филтерот за масло е дизајниран за чистење. Во овој случај, филтерот за масло го чисти моторното масло. За време на работата, филтерот за масло е запушен со производите на "виталната активност" на моторот и неговата ефикасност значително се влошува. Поради ова, моторното масло не е правилно исчистено и сопственикот на автомобилот во овој случај може да "добие" за скапи поправки. Затоа филтерот за масло треба да се смени . И треба да се промени навремено, а не кога тој сака.

Што е потребно за замена на филтерот за масло?


Не се потребни посебни уреди за менување на филтерот за масло. Многумина имаат отстранувач на филтер за масло, но ако не е на дофат на раката, сосема е можно да се направи со импровизирани средства. Подетално за навлегувачите на филтерот за нафта, ќе видиме во следната статија. Како да се одврти филтерот за масло може да се прочита токму овде . Исто така, за да го замените филтерот за масло, ќе ви биде потребен контејнер за собирање на искористеното масло, нов филтер за масло, ново моторно масло и некаква партал што не треба да се фрлаат по работа.

Чекор по чекор инструкции за замена на филтерот за масло со фотографии


Значи првото нешто што треба да направите е да ги подготвите алатките. Ние дефинитивно ќе треба клуч за олабавување на мозоци приклучок. И ако сакате да ја отстраните заштитата на картерот на моторот, тогаш копчињата за негово расклопување.
Вториот. Автомобилот мора да се вози до јамата или надвозник. И не заборавајте да ја поправите рачната сопирачка. Дополнително можете да ставите "чевли" под тркалата.
Трето. Извадете го садот за да го исцедите отпадното масло. Исклучете го одводниот приклучок и истурете го маслото во подготвениот сад. Кога маслото е стакло, затегнете го приклучниот кабел.
Четврто. Тука е најинтересен. Исклучете го филтерот за масло. Идеално, треба да се одврти рачно. Но, ако ова не се случи, тогаш веќе ги читате упатствата за одвртување на филтерот за масло? Откако ќе се одврти филтерот за масло, бидете подготвени за фактот дека дури и дел од маслото ќе се исцеди од него. Затоа, терасата за собирање на рударството е далеку. Кога маслото е стакло, избришете го плочата за филтрирање со крпа.
Значи првото нешто што треба да направите е да ги подготвите алатките
Петтиот. Подготвуваме нов филтер за масло. Гумената заптивка на новиот филтер за масло треба да се подмачка со моторно масло и филтерот мора да биде навртуван во место со рака.

Ова е се. Во овој момент, замената на филтерот за масло е завршена. Останува само да се пополни новото моторно масло и да се соберат алатки. Но, не заборавајте дека постојат и други видови филтри за масло. За нив пишувавме токму овде . Доколку сте заинтересирани, потоа кликнете на врската и изгледајте. И чекаме.


Јас исто така би сакал да направам резервација за замена на кертриџот за филтер за масло (или патронот). Погоре, размислувавме за замена на филтер за масло што не може да се раздели. Но, исто така има и филтер касети кои го претставуваат само филтерскиот елемент. Во овој случај, замена на таков филтер за масло ќе биде уште полесно, но може да бидат потребни дополнителни алатки. Наместо одвртување на целиот филтер за масло, едноставно одвртете го капачето, под кое се наоѓа филтерскиот елемент. Потоа треба да се повлечеш од "внатре" и да собираш сè во обратен редослед. Нема ништо комплицирано за тоа.
Јас исто така би сакал да направам резервација за замена на кертриџот за филтер за масло (или патронот)

Видео замена на филтерот за масло може да се види подолу.


Сето тоа, драги пријатели, ви благодарам за вниманието, се надевам дека откако ќе го прочитате овој напис, нема да имате прашања за замена на филтерот за масло . Не заборавајте тоа со нас Можете да ги купите не само масло, туку и филтри за масло за секој автомобил.

Што е потребно за замена на филтерот за масло?
Зошто треба да го замените филтерот за масло?
Што е потребно за замена на филтерот за масло?
Но, ако ова не се случи, тогаш веќе ги читате упатствата за одвртување на филтерот за масло?