Популярные статьи

BMW 3-series Coupe (Бмв ) 2006-2009: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

С сентября 2006 года серийно выпускается БМВ 3-й серии купе (Е92). Невзирая на свое техническое родство с седаном и Touring, купе БМВ 3-й серии имеет

Длительный тест Range Rover Sport: часть вторая

Аш длительный тест Range Rover Sport Supercharged подошел к концу. Первая хорошая новость: машину не угнали! Вторая: несмотря на соблазн, за

Audi E-tron (Ауди ) 2010: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

Audi E-tron, представленный на автосалоне в Детройте в январе 2010 года, совсем не то же самое, что E-tron, который выставлялся осенью на IAA 2009 во

Принципы ухода за АКБ зимой

В зимнее время года при морозной погоде аккумулятор автомобиля испытывает нагрузку намного больше, чем в летнее время. Автовладельцами замеченны

SEAT Toledo (Сиат Толедо) 1998-2004: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

Эта модель расширяет присутствие компании SEAT в сегменте рынка престижных автомобилей. Toledo - первый автомобиль компании дизайн которого выполнен

В 2000 г. семейство японских Corolla лишь обновилось. Спрос на эти машины падал и классическая Corolla уже не устраивала японских покупателей. Как

Skoda Octavia (Шкода Октавия) 1996-1999: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

Skoda Octavia - это современный переднеприводной автомобиль с поперечным расположением двигателя. На нём может стоять один из пяти моторов концерна

Chrysler PT Cruiser (Крайслер Пт крузер) 1999-2010: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

Дебют серийной модели PT Cruiser состоялся в 1999 году в Детройте. Компании Chrysler удалось зацепить ностальгическую струну в душе каждого простого

Примеряем Audi A6 Allroad и A8 Hybrid к нашим дорогам

Компания сыграла на контрасте, представив одновременно две модели, совершенно противоположные по идеологии: сверхэкономичный лимузин-гибрид А8 и

Toyota Tundra Crew Max (Тойота Тундра Crew Max) 2006-2009: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

Toyota Tundra (Тойота Тундра) проектировался как грузовик. Мощный двигатель, основательная рама и большая грузоподъемность... вот что отличает этот

Архив сайта
Облако тегов
Календарь

Карактеристики на чистење бинокуларна оптика

Со добар двоглед, може да добиете остар и остра слика дури и при услови на слаба осветленост Со добар двоглед, може да добиете остар и остра слика дури и при услови на слаба осветленост. И бидејќи тој е негов сопственик, без разлика дали тоа е ловец, турист или рибар, тој е придружен речиси насекаде, тогаш можеме да кажеме дека тој паѓа во истиот одѕив како неговиот господар. На пример, може да падне во водата, во калта, во песок, или дури да се најде себеси во снег. И покрај фактот дека современите двогледи се способни да работат дури и во најекстремните услови, но се што треба да се обидете да не го оштетите оптичкиот дел.

На крајот на краиштата, во случај на оштетување на леќите на двоглед или антирефлексно премачкување, квалитетот на сликата ќе се намали неколку пати, па затоа парите што ги потрошивте за стекнување ќе паднат низ мозоци.

Исто така, треба да се забележи дека значително влошување на оптичките карактеристики на двоглед може да се случи поради фактот што отпечатоците од прстите можат да останат на леќите. Затоа, неопходно е да се обидете да го задржите двоглед во совршена состојба, во врска со која правилно ги одбираме методите за чистење и средствата за чистење.

Прво на сите, се сеќавам дека ако оптика не е валкана, тогаш зошто да не ја исчистите. Обидете се да го држите двоглед во кутијата и во заштитните капачиња. И ако сте го изгубиле случајот, тогаш не заборавајте да добиете уште еден.

Прашината за оптика може да биде опасна по тоа што ќе остави гребнатини, и затоа не е препорачливо да ги избришете леќите со прашина со крпа или дивокоза. За ова можете да употребите конзерва компримиран воздух.

Исто така би сакал да забележам дека постојат специјални моливи дизајнирани за оптичка оптика. Во исто време, таквите моливи може да се користат не само за чистење на оптика на двоглед, туку и за фотоапаратот и за другите слични уреди.

Видете исто така:
  • Отворена кујна
  • Како да ги красат куќа со свои раце?
  • Како да растете мазна и убава тревник?
  • Предностите на професионалното одржување на клима уредите
  • Земја приказна на вашиот сајт
  • Како да купите имот во Турција?
  • Како да растете мазна и убава тревник?