Популярные статьи

BMW 3-series Coupe (Бмв ) 2006-2009: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

С сентября 2006 года серийно выпускается БМВ 3-й серии купе (Е92). Невзирая на свое техническое родство с седаном и Touring, купе БМВ 3-й серии имеет

Длительный тест Range Rover Sport: часть вторая

Аш длительный тест Range Rover Sport Supercharged подошел к концу. Первая хорошая новость: машину не угнали! Вторая: несмотря на соблазн, за

Audi E-tron (Ауди ) 2010: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

Audi E-tron, представленный на автосалоне в Детройте в январе 2010 года, совсем не то же самое, что E-tron, который выставлялся осенью на IAA 2009 во

Принципы ухода за АКБ зимой

В зимнее время года при морозной погоде аккумулятор автомобиля испытывает нагрузку намного больше, чем в летнее время. Автовладельцами замеченны

SEAT Toledo (Сиат Толедо) 1998-2004: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

Эта модель расширяет присутствие компании SEAT в сегменте рынка престижных автомобилей. Toledo - первый автомобиль компании дизайн которого выполнен

В 2000 г. семейство японских Corolla лишь обновилось. Спрос на эти машины падал и классическая Corolla уже не устраивала японских покупателей. Как

Skoda Octavia (Шкода Октавия) 1996-1999: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

Skoda Octavia - это современный переднеприводной автомобиль с поперечным расположением двигателя. На нём может стоять один из пяти моторов концерна

Chrysler PT Cruiser (Крайслер Пт крузер) 1999-2010: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

Дебют серийной модели PT Cruiser состоялся в 1999 году в Детройте. Компании Chrysler удалось зацепить ностальгическую струну в душе каждого простого

Примеряем Audi A6 Allroad и A8 Hybrid к нашим дорогам

Компания сыграла на контрасте, представив одновременно две модели, совершенно противоположные по идеологии: сверхэкономичный лимузин-гибрид А8 и

Toyota Tundra Crew Max (Тойота Тундра Crew Max) 2006-2009: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

Toyota Tundra (Тойота Тундра) проектировался как грузовик. Мощный двигатель, основательная рама и большая грузоподъемность... вот что отличает этот

Архив сайта
Облако тегов
Календарь

Како да се транспортира велосипед со воз и обука

  1. Транспортен воз
  2. Превоз на велосипеди со воз

Навивачите на велосипедските патувања честопати треба да се справат со проблемот со транспортирање на своето омилено возило до местото на планираниот почеток. Еден од најчестите начини за транспорт на велосипед до почетокот на трасата е да се користат возови или возови. Сепак, спроведувањето на планот во пракса не е толку едноставно како што изгледа на прв поглед. "Е можете да го транспортирате вашиот „железен коњ“ во јавниот железнички превоз само ако следите одредени, официјално утврдени правила.

Транспортен воз

Навивачите на велосипедските патувања честопати треба да се справат со проблемот со транспортирање на своето омилено возило до местото на планираниот почеток

Значи, што е првото нешто што треба да го знае велосипедистот кој треба да патува со железница? Од вас не се бара да купите посебен билет за превоз на велосипед во возот. Сепак, вреди да се запамети дека проводникот можеби нема да ве пушти во автомобилот ако велосипедот не е спакуван во капакот. За да ја спроведете оваа едноставна постапка, ќе мора делумно да го расклопите транспортот. Извадете го предното тркало од велосипедот и спуштете го седиштето надолу. За ваша погодност, одвртете го левиот педал и свртете го воланот, така што тоа не претставува пречка за пакувањето. Следно, спакувајте го расклопуваниот велосипед во специјален случај. Отстранетото тркало последователно може да се постави нагоре или да се врзе на рамката со тоа што ќе го поставите на десната педала.

Процесот на транспорт е многу поедноставен за сопствениците на велосипеди за склопување. Леснотијата на транспорт е главната предност на моделите за склопување. И, ако барате нов велосипед, треба да се запознаете со опциите понудени во нашата продавница за време на периодот на промоција. Преклопен велосипед со попуст од 20% .

Преклопен велосипед со попуст од 20%

За поставување, расклопување или склопен велосипед, горните полици на резервираното седиште се идеални. Во резервираниот оддел за седишта на третите полици неколку вградени велосипеди ќе се вклопат слободно. Во исто време, тие нема да се мешаат со патници кои патуваат со вас во ист превоз. Обидете се учтиво да им објасните на придружниците што го споделуваат просторот со вас дека „овие парчиња железо“ во никој случај нема да паднат на главите за време на патувањето. Важно е вашето патување да не започне со скандали кои се неизбежни во случај на недоразбирање меѓу луѓето.

Навивачите на патувања во одделот ќе мора да се соочат со одредени потешкотии при транспорт на велосипед. Факт е дека автомобилите во купето се опремени со багажници за багаж од не премногу големи димензии. Затоа, за компактно поставување на велосипедот на полица, ќе мора да се расклопат речиси целосно. Односно, одвртете ги двете тркала, педалите, панделките, стеблото, фаровите, спуштете ја седлото, а потоа ставете го велосипедот во багажникот. Отстранетите делови се поставени на слободниот простор на полицата. За групните патувања, автомобилите во одделите нема да бидат најдобрата опција. Theе можете да пренесете многу повеќе велосипеди на резервираното седиште, особено затоа што не мора да се мачите со расклопување и склопување на нив, што ќе заштеди многу време.

Превоз на велосипеди со воз


Според правилата на железничкиот превоз, транспортот на велосипед во патнички возови е можно ако има билет само во предниот дел, и тоа само во еднина. Тоа е, ако вие и вашите другари одите да се прошетате надвор од градот, ќе мора да распрснете низ различни автомобили. И ќе имате многу среќа ако не наидете на истите loversубители на велосипедските патувања, желни да стигнете до местото со истиот воз.

Велосипедот сè уште може да се носи во автомобилот, главната работа е што не се меша со другите патници. Идеално, ако автомобилот има посебни места за сместување на транспорт на велосипеди. Ако нема такви места, ќе мора да користите импровизирани средства, како што е експандер или кабел. Со нивна помош, вертикално поставениот велосипед мора да се фиксира со прикачување на решетката за багаж. Ако дизајнот на полицата дозволува, велосипедот може да биде суспендиран од него од седло, додека рачката ќе се потпира на прозорецот. Како што покажува практиката, ова е најергономскиот и најзгодниот начин за транспорт на велосипед во електричен воз.

Ако овој метод не може да се примени од која било причина, тогаш останува најпримитивната опција - локацијата на велосипедот во патека. Важно е да се осигура дека тоа не предизвикува непријатности кај другите патници. Доколку преферирате возење во предниот дел, обидете се да изберете екстремни автомобили со минимален проток на луѓе. Hereе биде доволно овде да се осигураме дека вашето возило не го блокира преминот на патниците. И, тогаш ќе можете да избегнете непотребна главоболка за време на патувањето.

Набудувајќи ги едноставните правила за транспорт на велосипед со железница, можете лесно да стигнете до вашата дестинација и да уживате во планираното патување со велосипед.