Популярные статьи

BMW 3-series Coupe (Бмв ) 2006-2009: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

С сентября 2006 года серийно выпускается БМВ 3-й серии купе (Е92). Невзирая на свое техническое родство с седаном и Touring, купе БМВ 3-й серии имеет

Длительный тест Range Rover Sport: часть вторая

Аш длительный тест Range Rover Sport Supercharged подошел к концу. Первая хорошая новость: машину не угнали! Вторая: несмотря на соблазн, за

Audi E-tron (Ауди ) 2010: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

Audi E-tron, представленный на автосалоне в Детройте в январе 2010 года, совсем не то же самое, что E-tron, который выставлялся осенью на IAA 2009 во

Принципы ухода за АКБ зимой

В зимнее время года при морозной погоде аккумулятор автомобиля испытывает нагрузку намного больше, чем в летнее время. Автовладельцами замеченны

SEAT Toledo (Сиат Толедо) 1998-2004: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

Эта модель расширяет присутствие компании SEAT в сегменте рынка престижных автомобилей. Toledo - первый автомобиль компании дизайн которого выполнен

В 2000 г. семейство японских Corolla лишь обновилось. Спрос на эти машины падал и классическая Corolla уже не устраивала японских покупателей. Как

Skoda Octavia (Шкода Октавия) 1996-1999: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

Skoda Octavia - это современный переднеприводной автомобиль с поперечным расположением двигателя. На нём может стоять один из пяти моторов концерна

Chrysler PT Cruiser (Крайслер Пт крузер) 1999-2010: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

Дебют серийной модели PT Cruiser состоялся в 1999 году в Детройте. Компании Chrysler удалось зацепить ностальгическую струну в душе каждого простого

Примеряем Audi A6 Allroad и A8 Hybrid к нашим дорогам

Компания сыграла на контрасте, представив одновременно две модели, совершенно противоположные по идеологии: сверхэкономичный лимузин-гибрид А8 и

Toyota Tundra Crew Max (Тойота Тундра Crew Max) 2006-2009: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

Toyota Tundra (Тойота Тундра) проектировался как грузовик. Мощный двигатель, основательная рама и большая грузоподъемность... вот что отличает этот

Архив сайта
Облако тегов
Календарь

Како да се отстрани нијансата од прозорецот на автомобилот брзо

  1. Што е потребно за ова
  2. Како да се отстрани нијанса филм?
  3. Отстранување на нијанса од задниот прозорец
  4. Како да се отстрани остатокот од лепак
  5. Што да се користи наместо нијансирање

Нијансираниот филм кај многу возачи заработил репутација како пригодно средство за заштита на ентериерот од прегревање во летниот период, изгорувајќи на директна сончева светлина и љубопитните очи. Но, ако е слабо залепена или поради тоа, способноста за пренос на светлина на предната страна и ветробранското стакло престана да ги задоволува стандардите на ГОСТ, може да биде неопходно да се отстрани. Сопствениците кои се заинтересирани да го отстранат нијансата од стаклото на автомобилот брзо, треба да ги земат предвид неколку корисни препораки.

Што е потребно за ова

  • Сечилото за бричење, во отсуство на кое можете да го користите редовен ножички за носење.
  • Чистач на стакло. Во овој случај, речиси секој состав ќе го стори, но подобро е да се одбијат најевтините опции.
  • Тежок сунѓер. На пример, во кујната. Но, таа не треба да има метална нијанса.

Нијансираниот филм кај многу возачи заработил репутација како пригодно средство за заштита на ентериерот од прегревање во летниот период, изгорувајќи на директна сончева светлина и љубопитните очи

Како да се отстрани нијанса филм?

За да го направите ова, притиснете го, насочувајќи го работ на брич или друго сечило на стаклото со доволно остар агол за да не го гребете. Тогаш е неопходно да се затемни прстите, прво со едно, а потоа и со двете раце, примена на сила рамномерно, така што не се раскинува. Со извесна среќа, платното целосно ќе заостанува. После тоа, треба само да ги отстраните остатоците од лепилото со сунѓер натопена во свеж раствор за детергент.

Но честопати возачите се соочуваат со фактот дека стариот филм е лесно извлечен од рабовите, но како што се приближува до центарот почнува да се скрши. Во овој случај, не може да се направи без зграда или фен за домаќинство и второ лице кое ќе помогне да се спроведе оваа постапка.

Помошник за загревање на стаклото надвор од автомобилот на температура од околу 40 степени. Со значително прегревање, може да се распрсне, а филмот ќе се стопи и ќе се истегне. Додека асистент постепено ќе го загрее работниот простор, ќе треба да го затегнеме омекнатиот тон. Откако ќе работите со фен, неопходно е да се отстранат остатоците од лепилото во најкус можен рок, се додека не има време за зацврстување и собирање прашина на себе.

Отстранување на нијанса од задниот прозорец

Ако имате грејни теми на неа, не можете да направите без да користите фен за коса. Нож или жилет може да исечат еден или повеќе нишки, по што ќе треба да ги обновите или да купите ново стакло. По поправка на системот за греење со проводен лепак, неговиот изглед може да предизвика поплаки.

Важно е полесно да се повлече филмот, рамномерно, за да не се оштетат нивите. Пред да можете брзо да ја отстраните нијансата од стаклото на автомобилот, треба да се грижите за наоѓање место за оваа постапка. Потребно е рамномерно да се омекне филмот со помош на фен за коса и само на позитивна температура. Инаку, стаклото може одеднаш да попушта. Ако работата е направена во зима, подобро е да користите доволно топла гаража, давајќи му време на автомобилот да ја изедначи температурата на стаклото по ладна улица.

Ако работата е направена во зима, подобро е да користите доволно топла гаража, давајќи му време на автомобилот да ја изедначи температурата на стаклото по ладна улица

Како да се отстрани остатокот од лепак

Често ова не бара посебни напори. По триење со сунѓер натопен во вода со сапуница, таа се собира во пелетите и лесно паѓа. Но, ако филмот е залепен со исклучително силен лепак, неговото отстранување ќе предизвика многу проблеми.

Релативно "нежно" лепило може да се измие со алкохол, G154 или друг чистач на стакло од најблиската продавница за автомобили.

Во екстремни случаи, ќе треба да користите растворувач. Пред тоа, мора внимателно да ги покриете гумените заптивки, трим и седиштата. Исчистете го стаклото со растворувач во добро проветрено подрачје. По неговата употреба во кабината долго време ќе има непријатен мирис.

Што да се користи наместо нијансирање

Филмот ги привлекува возачите со способност да ги заштитат очите од сјаен снег и сончева светлина, за брзо загревање на патничкиот простор и брзо изгорување на површините на тапацирот. Последниот аргумент за повеќето модерни автомобили не е релевантен, бидејќи производителите ги снабдуваат со очила кои содржат железен оксид, способни да го рефлектираат инфрацрвениот спектар на светлина. Атермичниот филм може да се користи за да се заштитат возилата што се користат многу.

Избегнувајте сонце со отсјај е подобро со помош на специјални очила за сонце. Покрај тоа, во самракот, тие можат да се отстранат за да не се "слепи" ноќе во цврсто обоениот автомобил.

Како да се отстрани нијанса филм?