Популярные статьи

BMW 3-series Coupe (Бмв ) 2006-2009: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

С сентября 2006 года серийно выпускается БМВ 3-й серии купе (Е92). Невзирая на свое техническое родство с седаном и Touring, купе БМВ 3-й серии имеет

Длительный тест Range Rover Sport: часть вторая

Аш длительный тест Range Rover Sport Supercharged подошел к концу. Первая хорошая новость: машину не угнали! Вторая: несмотря на соблазн, за

Audi E-tron (Ауди ) 2010: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

Audi E-tron, представленный на автосалоне в Детройте в январе 2010 года, совсем не то же самое, что E-tron, который выставлялся осенью на IAA 2009 во

Принципы ухода за АКБ зимой

В зимнее время года при морозной погоде аккумулятор автомобиля испытывает нагрузку намного больше, чем в летнее время. Автовладельцами замеченны

SEAT Toledo (Сиат Толедо) 1998-2004: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

Эта модель расширяет присутствие компании SEAT в сегменте рынка престижных автомобилей. Toledo - первый автомобиль компании дизайн которого выполнен

В 2000 г. семейство японских Corolla лишь обновилось. Спрос на эти машины падал и классическая Corolla уже не устраивала японских покупателей. Как

Skoda Octavia (Шкода Октавия) 1996-1999: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

Skoda Octavia - это современный переднеприводной автомобиль с поперечным расположением двигателя. На нём может стоять один из пяти моторов концерна

Chrysler PT Cruiser (Крайслер Пт крузер) 1999-2010: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

Дебют серийной модели PT Cruiser состоялся в 1999 году в Детройте. Компании Chrysler удалось зацепить ностальгическую струну в душе каждого простого

Примеряем Audi A6 Allroad и A8 Hybrid к нашим дорогам

Компания сыграла на контрасте, представив одновременно две модели, совершенно противоположные по идеологии: сверхэкономичный лимузин-гибрид А8 и

Toyota Tundra Crew Max (Тойота Тундра Crew Max) 2006-2009: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

Toyota Tundra (Тойота Тундра) проектировался как грузовик. Мощный двигатель, основательная рама и большая грузоподъемность... вот что отличает этот

Архив сайта
Облако тегов
Календарь

Како да се опорави хард диск ако системот не го гледа. Надворешен хард диск не е откриен

 1. Ако вашиот компјутер не открие надворешен тврд диск, контактирајте со специјалист.
 2. Дијагностички мерки
 3. Појдовни контакти
 4. Матични плочи
 5. Погрешни поставки за BIOS-от
 6. Системски датум
 7. Грешка при вчитување
 8. Недостаток на моќ
 9. Конфликтот на уредот
 10. Цел на писмото
 11. Невалиден формат на датотечниот систем
 12. Форматирање
 13. Програми од трети страни
 14. Промена на ознаката
 15. Неухранетост
 16. Моќ единица
 17. Hdd штета
 18. Заклучок:

Вие не вчитувате лаптоп или моноблок? Ако пораки како "Оперативен систем не е пронајден "" Недостасува оперативен систем Или DISA BOOT неуспех. INSERT SYSTEM DISK AND PRESS ENTER ", тогаш, најверојатно, вашиот компјутер не го гледа хард диск . Причината за таквата неволја може да биде баналното исклучување на интерфејсот конектор, и моторот запленети хард диск .
Пред да започнете со смена на проблеми, треба да одлучите што е поважно во оваа ситуација - самиот хард диск или информациите што ги содржи. Ако податоците зачувани на хард дискот се многу важни за вас, тогаш вистинската одлука ќе се сврти кон професионалци и потоа ќе го замени дефектниот хард диск со нов. На крајот на краиштата, подобро е веднаш да платите мала сума за решавање на ситен проблем отколку да плаќате за вашите погрешни, избрзани акции. Во нашата практика, многу често постојат ситуации каде што, поради дејствија неискусни корисници повеќе не е можно да се повратат податоци, или оваа процедура е многу скапа. Се разбира, само вие можете да одлучите што да направите во конкретниот случај. Но, предлагаме да се запознаете општи препораки . Прво треба да се утврди зошто компјутерот не детектира тешко SATA диск , ИРО или со некој друг интерфејс.

Најмногу чести причини , со кој компјутерот не може да го види хард дискот, вклучува:

 • 1. Исклучете го приклучокот за напојување или интерфејсот. Може да се обидете да го поврзете тврдиот диск со друг кабел или на друг компјутер.
 • 2. BIOS-от не успеа, или се случија грешки. Може да се обидете да го запалите BIOS-от или да ја ресетирате привремената меморија (CMOS). Ако по овие акција тешко дискот се уште не е препознаен, тогаш, најверојатно, проблемот сам по себе.
 • 3. Можно е дека уредот ATA (IDE) има неправилно монтиран драјвер. Може да се обидете да го преуредите во позиција на мајстор. Кога треба да поврзете паралелен уред на јамката, тогаш на еден од нив скокачот треба да биде во главната положба, а на вториот - Славе. Многу често, компјутерот не може да го види IDE хард дискот поради неточни поставувања на скокачот.
 • 4. IDE ATA / ATAPI контролери возачи за Windows се водат за исчезнати или оштетени. Обидете се да ги отстраните инсталирани драјвери диск контролери и рестартирајте го системот, или можете да пробате повторно инсталирање на Windows.
 • 5 Логички проблем хард диск. Најмногу поради проблеми boot sector , или оштетување на табелата за распределба на датотеки. Можете да ги вратите податоците со примена на било која алатка. Само што треба да го изберете, земајќи ги во предвид датотечен систем вози и вашата посебна ситуација.
 • 6. Проблемот на пристаништата eSATA, USB, LAN. Windows не може да го види USB хард диск . Може да се обидете да се поврзете надворешно тешко вози до некој друг компјутер или лаптоп. Ако HDD се уште не е препознаен, тогаш проблемот е во него.
 • 7. На матичната плоча е погрешна јужен мост во која се наоѓаат SATA контролери и PATA. Ако има проблем со овој микросхем, тогаш Windows не го гледа хард дискот.
 • 8. Секој физички и внатрешен хард диск се урна. Проблемот може да биде во разнесената електроника и во работата на моторот и може да биде поврзан со единицата за глава, ROM, сервисната област, прекинувачот итн. Тука е подобро да не преземате независни дејства, туку едноставно да се обратите до експерти.

Сите горенаведени проблеми се само дел. постојни причини што не може да се препознае од хард дискот. На пример, Windows не открива надворешен хард диск поради проблеми со адаптерот во надворешната кутија, или поради тоа што е погрешно поврзан на предната страна USB порти Компјутерскиот уред едноставно нема доволно моќ. Ако не можете да ја продолжите работата на вашиот хард диск со користење на методите наведени погоре, тогаш е подобро да се јавите кај специјалисти, бидејќи сите непрофесионални активности може да доведат до неповратно губење на информации.

Ако вашиот компјутер не открие надворешен тврд диск, контактирајте со специјалист.

Постојат ситуации кога на компјутерот не се откриени хард дисковите Transcend, Samsung, WD (Western Digital), Seagate, A-DATA, Hitachi, 3Q, Lacie, Prestigio, Iomega или која било друга марка. основна причина , на пример, USB конекторот распукан, или оперативниот систем се урна. Неискористени корисници веднаш расклопуваат хард дискот скоро до земјата. Но, по такви манипулации податоци за наплата или дури работиме напорно дискот е многу посложена, па дури и станува невозможна. Затоа, за да се избегне ризикот од губење на информациите, подобро е веднаш да се контактираат специјалистите.

Понекогаш се случува Windows да не го гледа целиот хард диск, туку само еден од неговите делови. Во отсуство на непријатни звуци објавен од хард диск , треба да проверите дали системот го гледа целиот звук. Ако компјутерот не го прикаже целосниот износ на хард дискот, тогаш ниедна програма нема да помогне тука, па затоа треба да контактирате со професионалци.

Многу корисници веројатно го имаат овој проблем кога компјутерот не го гледа хард дискот и не сака да работи со него Многу корисници веројатно го имаат овој проблем кога компјутерот не го гледа хард дискот и не сака да работи со него. Пред да разбереме зошто се случува ова, и да се обидеме да најдеме решение, ајде да дознаеме што е тоа и за што се користи.

Хард диск е уред за складирање. Сите информации достапни на компјутерот се зачувуваат на неа. Покрај тоа, оперативниот систем и сите податоци поврзани со него се снимаат на хард дискот.

Соодветно на тоа, ако системот не може да открие овој уред тогаш сите снимени податоци веднаш стануваат недостапни. Подолу се собрани најчестите и најчести причини за проблеми кога компјутерот не го гледа хард дискот, и ефективни начини ги поправам. Оваа статија ќе помогне да се земе важни чекори да се реши проблемот и да се заштитат од непотребни и осипни дејства. Следниве проблеми се однесуваат на надворешните дискови.

Дијагностички мерки

Ако хард дискот не е откриен од страна на компјутерот, прво нешто што треба да направите е да ја пронајдете причината за проблемот. Прво треба да одредите што е проблемот во системот или самиот уред. За да го направите ова, обидете се да го поврзете уредот со кој било друг уред.

Ако хард дискот е препознаен, тогаш проблемот е во нашиот Windows оперативен систем, но ако не, тогаш овој уред е дефектен и треба да се поправи или да се замени. Во тој случај понатамошна работа треба да им се верува на специјалистите.

Меѓутоа, ако е само дефект системски дел Винчестер, тоа е, неколку начини со кои можете самостојно да ја обнови својата ефикасност.

Појдовни контакти

Можеби проблемот со кој хард дискот престанал да биде определен, лежи во отсуство на контакт. За да го надминете ова, отворете го страничниот капак на кутијата на компјутерот или задниот капак лаптоп, најдете го и повторно поврзете.

Ако ова не функционира, пробајте да го замените SATA кабел на нов. Многу е веројатно дека сигналниот кабел оксидира контакти или не се вклопува добро во конекторите за напојување со кои е опремена матичната плоча.

Матични плочи

Ако матична плоча не го гледа хард дискот, тогаш можеби проблемот сам по себе. Можете да го проверите на следниов начин:


Можете да го проверите на следниов начин:

Погрешни поставки за BIOS-от

Следниот фактор што го заслужува нашето внимание е поставувањето на BIOS-от. Неточна ја раскинува оперативниот систем како целина.

Системски датум

Доколку хард дискот повеќе не е определен, тогаш треба да го погледнете датумот на системот, чија неточност укажува на неуспех на поставките. Во во овој случај За да ја поправите ситуацијата што ви треба:


Во  во овој случај  За да ја поправите ситуацијата што ви треба:

По рестартирање на компјутерот, треба да почне да се појавува, но ако сè уште не е видлива, продолжете со следниот метод.

Грешка при вчитување

Исто така проблемот може да биде воспоставениот ред уреди за подигнување . Можеби, во првиот ред на листата е непостоечки флопи диск или флеш диск, од кои компјутерот се обидува да го подигне. И во случај на неуспех, се појави грешка " Диск подигање неуспех "или други слични грешки поврзани со" Хард диск "," Хард диск "Или" говорница ".


Како да го надминете:


Како да го надминете:

Во зависност од верзијата на BIOS-от, изгледот на интерфејсот може да варира. Во овој случај, треба да барате слични опции со името "Boot Device", "Boot Option".

Недостаток на моќ

Ако вашиот хард диск сеуште е определен, но периодично исчезнува и се појавува, тогаш треба да обрнете внимание на звуците што ги прават. зборуваат звуците на промена во работните циклуси неисхранетост . Тоа е, хард диск не е доволно електрична енергија за да се заврши работата.

Постојат три начини за излез од ситуацијата:

Поради фактот дека за нормално функционирање на компјутерот треба да работат сите уреди и компоненти, најдобро е да се купат нова единица напојување.

Конфликтот на уредот

Следната причина што лаптоп или компјутер не го гледа хард дискот е конфликтот на поврзаните уреди. Како што е познато, два winchesters, и двете и различни брендови може да предизвика проблеми и конфликти во системот.

За да го решите овој проблем, мора да ги поврзете и конфигурирате одделно. Така, тие нема да бидат во конфликт и ќе можат да работат истовремено.

Цел на писмото

Да претпоставиме дека хард дискот се врти, видлив во BIOS-от, но не е откриен оперативен систем . Тоа е, оперативниот систем не може да работи со него. Во овој случај, мора да се одржи рачно подесување достапни во алатките на Windows.

За да го направите ова:


Методот е расклопуван Пример за Windows 7 и е погоден за компјутери и лаптопи на било која компанија, вклучувајќи hp, samsung, пакетно ѕвонче , алер и асус. Само оперативниот систем што го имате инсталирано може да има мали разлики.

Невалиден формат на датотечниот систем

Ако лаптопот или компјутерот престана да го гледаат тврдиот диск, и ниту еден од горенаведените методи не го реши проблемот, тогаш тоа може да биде поврзано со погрешен формат на датотечниот систем. Како резултат на тоа, оперативниот систем и дискот "зборуваат" различни јазици . Особено често тоа се случува кога компјутерот оди од Windows XP до Windows 7 или 8.

За да ја поправи ситуацијата на следниве начини.

Форматирање

Треба да го форматирате HDD во NTFS. Но, ова треба да се направи само ако податоците зачувани на уредот не ви се важни, бидејќи ќе бидат избришани. Нова верзија Windows во овој случај ќе се инсталира саканите параметри Hdd


Нова верзија  Windows во овој случај ќе се инсталира  саканите параметри  Hdd

Откако ќе заврши процесот, дискот ќе треба да се прикаже.

Програми од трети страни

Втората опција е што да правиме ако компјутерот не го најде хард дискот - го менува користењето на датотечниот систем специјални програми . Меѓу огромен број од нив може да се разликуваат комунални услуги поделба менаџер и Acronis. Тие се најпогодни за користење, и можете да ги преземете бесплатно од канцеларијата. сајтови.

Се препорачува да се користат ако се наоѓа хард дискот на netbook важни датотеки или документи, а вие не сакате да ги изгубите. Неколку начини за враќање на партициите со користење на Acronis , ние веќе сортиравме слично

Здраво на сите! Денес ние ќе размислиме со вас кои активности треба да ги преземеме ако надворешен тврд диск не е откриен. Слична ситуација многу честа појава и се манифестира во темите креирани во мрежата. Затоа решив да го преземам водството и да пишувам овој преглед . Некој може да каже дека проблемите се појавија со доаѓањето на HDD. Сепак, како и секој уред, овој вид дискови може да не успеат. Постојат ситуации кога компјутерот не го идентификува приложениот информатор.

Во ситуација кога надворешниот хард диск не е определен, неопходно е да се утврди причината. Можно е:

 • Дискот не успеа
 • Компјутерски проблеми

Лична дијагностика може да се стартува со проверка на приклучоците на вашиот компјутер. Обидете се да го поврзете уредот со друг компјутер или да го користите за ова. дополнителна порта . Ако сте успеале, тогаш причината за проблемот станува јасна. Па, ако вашиот компјутер, исто така, не гледа други уреди, тогаш треба да видите USB поддршка преку BIOS-от.

Не невообичаени причини што доведуваат до тешка дефиниција надворешни медиуми кои лежат во возачите. За да го отстраните, треба:


Ако процесот не успеа, отстранување и инсталирај компјутерска програма.

Промена на ознаката

Можно е дека потешкотиите со дефиницијата за пренослив уред за складирање се појавуваат кога системот погрешно му се доделува на буквата што се поврзува. За да го надминете проблемот, треба да отидете на компјутерски менаџмент преку стартување, а потоа:

Кликнете на "Управување со дискот" и најдете вашиот HDD.
Изберете објект со промена на буквата на уредот.
Обележете го уредот со слободно писмо.
Кликнете на Управување со дискот и најдете вашиот HDD

Поврзување и проблеми со овој хард диск, слични на оние што се појавуваат кога поврзувате USB флеш диск. Ако уредот не работи, можете да ги примените методите што се користат за утврдување на работата на таков уред.

Неухранетост

Ако проверката на пристаништето не открие никакви проблеми, тогаш е веројатно дека причината е недостаток на моќ. Кога користите продолжен кабел кој зема дел од самата енергија, станува возможно слични проблеми . За да се избегне ова, треба да се поврзете со компјутерскиот кабел што доаѓа во комплетот.

Моќ единица

Ако вашиот уред има два конектори кои се користат при поврзување на две порти, се разбира, треба да ги поврзете и двете. Исто така, треба да го користите напојувањето ако тоа значи употреба.
Ако вашиот уред има два конектори кои се користат при поврзување на две порти, се разбира, треба да ги поврзете и двете

Треба да ги елиминирате проблемите со самото напојување. Нејзината застарена верзија или голем број опрема поврзана со него може да предизвика различни проблеми . Разумно решение би било да се инсталира друго напојување со зголемена моќност.

Hdd штета

Хард дискот не е откриен поради можна штета . Ова може да се провери со вклучување на напојувањето. Ако нема звучна реакција, малку е веројатно дека ќе се справите со решението на проблемот, бидејќи коренот на проблемот може да лежи во лежиштата, магнетни глави и така натаму. Не обидувајте се повторно да го вклучите, бидејќи тоа конечно може да го скрши. Подобро земете го уредот сервис центар . Специјалисти ангажирани во поправка, ќе помогне да се одреди точната причина за грешка и да се процени шансите за нејзино отстранување.

Заклучок:

Се надевам дека ќе можете да го решите проблемот ако надворешниот хард диск не е откриен. Споделете ги резултатите во коментарите. Стави ги сака и притиснете ги копчињата социјални мрежи . Мир и добро за сите вас!

Надворешно тешко дискот не е откриен

Поврзани статии