Популярные статьи

BMW 3-series Coupe (Бмв ) 2006-2009: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

С сентября 2006 года серийно выпускается БМВ 3-й серии купе (Е92). Невзирая на свое техническое родство с седаном и Touring, купе БМВ 3-й серии имеет

Длительный тест Range Rover Sport: часть вторая

Аш длительный тест Range Rover Sport Supercharged подошел к концу. Первая хорошая новость: машину не угнали! Вторая: несмотря на соблазн, за

Audi E-tron (Ауди ) 2010: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

Audi E-tron, представленный на автосалоне в Детройте в январе 2010 года, совсем не то же самое, что E-tron, который выставлялся осенью на IAA 2009 во

Принципы ухода за АКБ зимой

В зимнее время года при морозной погоде аккумулятор автомобиля испытывает нагрузку намного больше, чем в летнее время. Автовладельцами замеченны

SEAT Toledo (Сиат Толедо) 1998-2004: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

Эта модель расширяет присутствие компании SEAT в сегменте рынка престижных автомобилей. Toledo - первый автомобиль компании дизайн которого выполнен

В 2000 г. семейство японских Corolla лишь обновилось. Спрос на эти машины падал и классическая Corolla уже не устраивала японских покупателей. Как

Skoda Octavia (Шкода Октавия) 1996-1999: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

Skoda Octavia - это современный переднеприводной автомобиль с поперечным расположением двигателя. На нём может стоять один из пяти моторов концерна

Chrysler PT Cruiser (Крайслер Пт крузер) 1999-2010: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

Дебют серийной модели PT Cruiser состоялся в 1999 году в Детройте. Компании Chrysler удалось зацепить ностальгическую струну в душе каждого простого

Примеряем Audi A6 Allroad и A8 Hybrid к нашим дорогам

Компания сыграла на контрасте, представив одновременно две модели, совершенно противоположные по идеологии: сверхэкономичный лимузин-гибрид А8 и

Toyota Tundra Crew Max (Тойота Тундра Crew Max) 2006-2009: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

Toyota Tundra (Тойота Тундра) проектировался как грузовик. Мощный двигатель, основательная рама и большая грузоподъемность... вот что отличает этот

Архив сайта
Облако тегов
Календарь

Како да го вклучите прекинувачот нагоре или надолу. Како правилно да го инсталирате преносот за домаќинство

Кој од нас од време на време не беше вознемирен од неразбирливата ориентација на прекинувачите во нашите станови и институции. Во некои случаи, светлото се исклучува кога ќе го притиснете дното на клучот, во други случаи - на врвот. Хаосот во ова прашање во земјата е завршен, што најдобро го нагласува целосниот недостаток на внимание на деталите. Многу луѓе го објаснуваат ова од особеностите на рускиот менталитет. Можно е дека менталитетот нема никаква врска со тоа, а правилата за ориентација на прекинувачите едноставно не се формулирани експлицитно.

Се верува дека точната позиција на "ON" на копчето за прекинувач или рачката на преклопникот доаѓа од ерата на прекинувачите. Прекинувачот поради дизајнерските карактеристики секогаш е вклучен со рачката нагоре .

Ова правило не се однесува на прекинувачи во "коридор" или шема на скали, кои со секое притискање ја менуваат состојбата на системот на спротивното.

Тука во Кина, прекинувачите се вклучуваат кога ќе го притиснете дното на клучот. Веројатно, кинеската ера секачи некако пропушти.

Постои уште една теорија за ориентацијата на прекинувачите. Според оваа теорија, ориентацијата зависи од висината на инсталацијата на прекинувачите на ѕидот. Ако прекинувачот е поставен на ниво на спуштената рака, попогодно е да го вклучите со притискање на горниот дел на клучот, ако на ниво на главата - на долниот дел . Напишете научен пристап. Луди со овие теории.

Всушност, позицијата на "ON" на клучот ја одредува производителот и се наоѓа различно. Главната работа е да се задржи единството низ целата зграда. Во спротивно, лицето е дезориентирано. Постојат прекинувачи кои имаат специјални етикети за ознаки, светла, LED диоди или зборовите "ON" или "ON". Написите во секој случај не треба да бидат поставени наопаку, но индикаторите или сијалиците треба правилно да ја прикажуваат состојбата "ON". И, се разбира, мора да имаме на ум дека живееме во Русија, а не во Кина. Имаме право да го вклучиме врвот на клучот.

Неодамна, станува мода да се инсталираат прекинувачи со клуч кој се префрла во хоризонтална положба, но не е познато како да се вртат - лево или десно. Таков е мерменото воведување на лесен елемент на неизвесност во досадниот домашен детерминизам. Но, во секој случај, потребно е подеднакво да се насочат прекинувачите со хоризонталниот клуч во целата зграда.

Во прилог на тастатура прекинувачи, исто така има и прекинувач прекинувачи. Особено, домашните машини и RCD-от имаат прекинувачи (клунови).

Правилото на ориентација на приклучоците е многу поедноставно и обично не предизвикува потешкотии. Обичните места обично се поставени на таков начин што дупките за приклучокот се хоризонтални. Постојат отвори со отвори кои се наоѓаат под одреден агол на страната на куќиштето на излезот. Овие приклучоци се поставени хоризонтално на едната страна од случајот. Приклучоците со вертикални дупки треба да се инсталираат само во непосредна близина на подот (на растојание од околу 100mm).

Ве чекаме во канцеларијата за бесплатна консултација на инженерските мрежи!

Кога нарачувате инсталација:

ПОДАРОК ​​1. ПРОЕКТИ ЗА АПАРТМАНИ БЕСПЛАТНО

ПОДАРОК ​​2. ОСИГУРУВАЊЕ на стан (RosGosStrakh, декоративни и инженерски мрежи) за 300.000 рубли.

ПОДАРОК 3. Попуст на материјали до 40%. Материјалите можат

SET за нови згради: Проекти + Инсталација + Лабораторија + Сите Дела + Заврши

Прекинувачи на скалата на поправка - тоа е толку мала работа! Но, нивната точна локација може да го направи секојдневниот живот многу поудобно и удобно. Како точно - да дознаете подолу.

Општи правила

Најдобро е да ги ставите прекинувачите на растојание од 10-15 см од вратата. Влегувајќи во било која станбена зона, едно лице интуитивно се обидува да пронајде прекинувач на ѕидот веднаш до влезот.

Оптималната висина на прекинувачот е 80-90 cm од нивото на подот. Се разбира, како што многумина се сеќаваат, советските поправки, кои вклучуваа инсталирање на прекинувач на глава, не го направија животот многу тежок за некој - дури и децата го сметаа за врв што треба да се освои. Но сепак височината на која прекинувачот може да се почувствува со рака, без да се подигне, е многу поудобно и ергономично. Затоа во семејствата каде растот на возрасните е под просек, поправилно е да се инсталираат прекинувачи дури и не според новите општо прифатени стандарди, па дури и пониски до подот.

Повеќе за удобност : не е многу очигледно, но навистина е поудобно ако светлото се активира со притискање на горниот дел на клучот и се исклучува - на долниот дел (под услов прекинувачот да не е циклус или преклопник преку прекинувачот). За да разберете зошто тоа е така, обрнете внимание на тоа како ја држите вашата рака кога ќе влезете во собата и треба да ја вклучите светлината и како - кога ќе излезете и треба да го исклучите. Дали сте убедени?

Во она што позиција клучевите на крајот го вклучија светлото, осигурајте се дека ова е случај во сите простории. Тоа е, ако треба да притиснете на врвот на копчето за да го вклучите светлото, во расадникот, бањата и дневната соба треба да се вклучат на ист начин.


Фото: Алексей Гниленков Фото: Алексей Гниленков

Прекинувачот мора да се наоѓа на иста страна како рачката на вратата. За да можете да ја отворите вратата со една рака и да ја исклучите светлината со друга.

Ако во собата има неколку извори на светлина (што одговара), нека секој од нив има еден прекинувач со едно копче, а не еден прекинувач со неколку клучеви. Ова правило се должи на едноставна погодност - понекогаш добивање на клучот, без притискање на другите, е доста проблематично.

Не е потребно да се "поправи" еден прекинувач уред за осветлување . Можете да групирате различни извори на светлина и да ги доведете на еден прекинувач . На пример, еден може да биде одговорен за мек светло (подни светла, sconces, светла), а другиот - за светла. Секоја од овие сценарија на светлината е погодна за различни животни ситуации. На пример, на почетокот на зимското утро, протокот на светлина ќе биде само на нерви, но до пладне на зимски ден, кога недостатокот на природна светлина е особено забележлив, таквата светлина ќе ни се најде.

Бања

Прекинувачи за бања, како и други простории без природна светлина (оставата, чајната кујна, гардероба и сл.), Треба да се наоѓаат надвор од нив, на пример, во коридорот.

Ако прекинувачот за бања се уште одлучи да се инсталира во самата соба, проверете дали растојанието од него до вратата или бањата е најмалку 70 см.

Спална соба

Ако во креветот има кревет над креветот (иако дизајнерите препорачуваат да направите избор во корист на постелнината, а не ѕидните светла, кои за време на вечерното читање ја осветлуваат само вашата круна), подобро е да го поставите прекинувачот 10 см над ноќната маса.


Фото: Wicker Paradise Фото: Wicker Paradise

Ако креветот е двоен, а копчето е исто така две, можете да ги поставите прекинувачите над креветот во средината (така што секој да има пристап до сопственото светло) и да додадете преоден прекинувач за главното светло на панелот. Притискањето на тоа е многу поудобно отколку да се излезе од креветот и да се обиде да излегува од излезот за да го исклучи главното светло. Единственото нешто што треба да се земе во предвид со овој аранжман е тоа што двата екстремни прекинувачи се одговорни за темето, а оној во средината е за "големата" светлина. Неопходно е да не се збуни, кој од прекинувачите ја регулира работата на главната светилка, а кој - дополнителниот.

Ако креветот е двоен и светилките над неа се исто така два, немојте да ги направите само еден прекинувач. Секој што сака да спие, а не да чита, ќе биде многу поудобно ако светлината не гори над својата "половина".

Александар Яровой

Дали сте убедени?