Популярные статьи

BMW 3-series Coupe (Бмв ) 2006-2009: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

С сентября 2006 года серийно выпускается БМВ 3-й серии купе (Е92). Невзирая на свое техническое родство с седаном и Touring, купе БМВ 3-й серии имеет

Длительный тест Range Rover Sport: часть вторая

Аш длительный тест Range Rover Sport Supercharged подошел к концу. Первая хорошая новость: машину не угнали! Вторая: несмотря на соблазн, за

Audi E-tron (Ауди ) 2010: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

Audi E-tron, представленный на автосалоне в Детройте в январе 2010 года, совсем не то же самое, что E-tron, который выставлялся осенью на IAA 2009 во

Принципы ухода за АКБ зимой

В зимнее время года при морозной погоде аккумулятор автомобиля испытывает нагрузку намного больше, чем в летнее время. Автовладельцами замеченны

SEAT Toledo (Сиат Толедо) 1998-2004: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

Эта модель расширяет присутствие компании SEAT в сегменте рынка престижных автомобилей. Toledo - первый автомобиль компании дизайн которого выполнен

В 2000 г. семейство японских Corolla лишь обновилось. Спрос на эти машины падал и классическая Corolla уже не устраивала японских покупателей. Как

Skoda Octavia (Шкода Октавия) 1996-1999: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

Skoda Octavia - это современный переднеприводной автомобиль с поперечным расположением двигателя. На нём может стоять один из пяти моторов концерна

Chrysler PT Cruiser (Крайслер Пт крузер) 1999-2010: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

Дебют серийной модели PT Cruiser состоялся в 1999 году в Детройте. Компании Chrysler удалось зацепить ностальгическую струну в душе каждого простого

Примеряем Audi A6 Allroad и A8 Hybrid к нашим дорогам

Компания сыграла на контрасте, представив одновременно две модели, совершенно противоположные по идеологии: сверхэкономичный лимузин-гибрид А8 и

Toyota Tundra Crew Max (Тойота Тундра Crew Max) 2006-2009: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

Toyota Tundra (Тойота Тундра) проектировался как грузовик. Мощный двигатель, основательная рама и большая грузоподъемность... вот что отличает этот

Архив сайта
Облако тегов
Календарь

Како да ги отстраните контактите од телефонот. Како да извлечете контакти од скршен телефон. Телефонот не се вклучува

 1. Како да повлечете контакти од SIM картичка
 2. Како да добивате контакти од меморијата на телефонот
 3. % успешни случаи на наплата на податоци
 4. Поддржан облак за вчитување податоци за обновување програма
 5. Прво проверете ја синхронизацијата на вашиот телефон со облакот
 6. Пријави несоодветна содржина
 7. 1. Не го прикажува екранот или сензорот не работи
 8. 2. Телефонот не се вклучува
 9. Водата влезе во телефонот
 10. Проблем со фирмверот
 11. 99% успешни случаи за наплата на податоците
 12. Ако имате стар телефонски копче
 13. Ајде да сумираме

Скршен телефон кој не може да се обнови, корисниците обично носат сервис центар и побарајте од господарот да ги извлече броевите од него. Сепак, треба да се запомни дека поправка на iPhone не е евтино. За да заштедите пари, можете сами да ги извлечете контактите. За да го направите ова, потребен ви е компјутер на кој ќе ја инсталирате програмата за синхронизација. Понекогаш сите контакти се чуваат не во меморија, туку на SIM картичка. Во овој случај, проблемот не постои.

Така, можете да ги зачувате сите потребни податоци од уредот. Дури и ако вашиот паметен телефон е убав денес, ако овој софтвер на вашиот компјутер ви дава малку мир на умот, знаејќи дека можете брзо да добиете податоци ако се случи најлошото. Преглед: можете да ги проверите податоците пред обновувањето за да бидете сигурни дека тоа е она што сакате да го зачувате од оштетен уред. Гаранција: Податоците што ги обновувате оди директно на вашиот компјутер, така што ќе бидете безбедни и не истекувате на Интернет. Самиот софтвер е бесплатен за 30 дена, што значи дека можете да го користите телефонот без плаќање на пара од еден месец.

Како да повлечете контакти од SIM картичка

Се верува дека складирањето важни информации на SIM картичката е непрактично, и многу сопственици на мобилни уреди ја одбиле оваа практика. Но, ако телефонот се спушти, броевите зачувани на SIM-картичката ќе го олеснат животот. За да ги извлечете, сторете го следново:

 • Извадете ја SIM картичката од дефектниот уред.
 • Вметнете го во нов уред.
 • Видете ги броевите.

Ако новиот уред го користите само од вас, можете да ги копирате сите контакти во меморијата на уредот. Како резултат на тоа, тие ќе бидат зачувани на SIM картичката и во самиот телефон.

Паметен телефон станува бескорисен кога ќе се скрши екранот на уредот. Повеќето луѓе навистина веруваат дека нема ништо што може да се спаси ако го скрши екранот. Иако ова е точно за самиот уред, ако не може да се врати на екранот, тоа точно не одговара на податоците на уредот. Ако сте ги зачувале податоците, вклучувајќи ги и контактите, лесно можете да ги вратите овие податоци на нов уред или уред откако екранот е исправен.

Во оваа статија ќе погледнеме едноставен и ефикасен начин за враќање контакти од уред со скршен екран . Се чини дека е невозможно да се повратат контакти од скршен уред. Исто така општо прифатено е фактот дека многу од програмите за обновување на податоци на пазарот се способни за ефикасно враќање на податоци од дефект уред. Но, со моќни алатки и соодветни процеси, можете лесно да ги вратите контактите од неисправен уред.

Како да добивате контакти од меморијата на телефонот

Ако ги задржите сите броеви во телефонот себе, и одеднаш се скрши, проблемот може да се реши со помош на компјутер и програма за синхронизација. Треба да биде соодветно за вашиот уред. По инсталирањето на програмата на компјутер, алгоритам на акции е како што следува:

 • Отворете ја апликацијата.
 • Поврзете се мобилен уред до компјутер преку USB кабел .
 • Почекајте додека програмата не го пронајде и препознае поврзаниот gadget.
 • Одете во делот Контакти и копирајте ги на вашиот компјутер.

Така, можно е да се извадат телефонски броеви од погрешен уред, без да се даде на gadget во сервисен центар. Ако екранот е оштетен на паметниот телефон, постојат неколку начини за прегледување на броевите зачувани во меморијата на телефонот:

Еве како да ја користите програмата. Во главниот прозорец, кликнете "Скенирај" до опцијата "Закрепне оштетени телефонски податоци." Чекор 2 - Во следниот прозорец, мора да го изберете типот на датотека за проверка. Чекор 3 - Ќе се појави нов прозорец со барање да одредите зошто не можете да пристапите до уредот.

% успешни случаи на наплата на податоци

Чекор 4 - Во следниот прозорец, мора да изберете неисправен модел на уред. Ако не го знаете моделот на уредот, кликнете "Како да го потврдите вашиот модел на уред" за да добиете помош. Чекор 5 - ќе им бидат дадени упатства за тоа како да внесете специфичен уред во "Режимот за преземање". Само следете ги инструкциите во следниот прозорец.

 • Замена на скршен дисплеј со нов. Ова е прилично скапа опција. Поевтино и полесно е да се купи нов уред.
 • Користете сличен уред со работен екран. Копирајте ги потребните броеви на SIM картичката, префрлете ги на некој неработен телефон и повторете ги сите чекори за да ги копирате контактите на претходниот уред.
 • Поврзување на телефонот со компјутер и отворање на специјална апликација.

Ако вашиот телефон престане да се вклучува, важни податоци може да се вратат. Причината за неуспехот на уредот може да биде хардверска грешка или неуспех софтвер . Како резултат на тоа, телефонот не се вклучува или не се враќа неочекувано, не прикажува броеви во листата со контакти. Во таква ситуација, информациите можат да бидат целосно вратени, главната работа не е да го запали телефонот и да не го ажурираат, инаку сите податоци ќе бидат изгубени неповратно. Принципот на вадење информации вклучува читање на датотеката на фирмверот на телефонот и неговата понатамошна декрипција со употреба специјални програми . Оваа работа е подобро да се довери на професионалци.

Чекор 7 - По успешното преземање на пакетот за обновување, програмата ќе почне со скенирање на уредот за зачувани контакти внатрешна меморија телефон. Чекор 8 - Контактите во уредот ќе бидат прикажани во следниот прозорец кога ќе заврши процесот на скенирање. Од тука, едноставно одберете ги контактите што сакате да ги примите, а потоа кликнете Get.

Овие типови на телефони, особено најновите генерации, се повеќе се развиваат, што е основно за управување и организирање на нашиот живот и технологија: од работа на пријатели, до хоби. Илјадници податоци се собираат на мобилни телефони секој ден, па изгледаат како вистинска тврдина, ковчег, каде што придаваме многу информации кои се од фундаментално значење за нас од емоционални причини или од повеќе практични причини. За жал, поголема функционалност на овие уреди се повеќе се плаќа на авангардистите со поголема деликатес. оперативни системи и, за жал, големата дневна употреба што ја користиме често предизвикува бројни проблеми, понекогаш и краток живот на нашиот паметен телефон, бидејќи тие се многу деликатни, исто така ќе има едноставен пад или мала несреќа за трајно губење на нашиот омилен мобилен телефон.

Ако телефонот е прекинат и сите важни информации (броеви на телефонски броеви, смс-пораки, белешки) биле зачувани во меморијата на уредот, не грижете се - можно е да ги вратите овие податоци дури и ако телефонот не се вклучи. Причините за неможноста на паметниот телефон можат да бидат два: неуспех на софтверот или хардверска неуспех на уредот. Секој случај мора да се разгледува поединечно, често е потребна прелиминарна дијагноза за да се каже сигурно дали контактите можат да се извлечат. адресар или не. Значи, повеќе за различните опции подоцна во статијата.

Поддржан облак за вчитување податоци за обновување програма

Постои начин да се омекне оваа трагедија, да ги обнови вашите податоци со мобилен телефон сега кога веќе не го користите? Првото нешто што навистина треба да го направите за да ги вратите вашите податоци може да биде многу лесно ако сте направиле резервна копија облаците.

Ако никогаш не сте поддржале назад , за жал, кога го користите вашиот паметен телефон, ќе треба да се грижите за повеќето класични методи, односно за симнување на избраните програми. Бидејќи еден чест и заеднички проблем е да се прекинат податоците од вашиот паметен телефон, има многу програми специјално дизајнирани за вас да се врати сето она што ве интересира во само неколку лесни чекори.

Прво проверете ја синхронизацијата на вашиот телефон со облакот

Современите телефони, кога се поврзани на Интернет, се синхронизираат со сметката стандардно (се надевам дека ја користите оваа функција!). Ако вашиот телефон (или таблет) престана да се вклучува, пред сè, треба да проверите кои податоци се синхронизирани. Можеби имате се што е складирано во облакот и нема потреба да го контактирате сервисен центар. Како да го направите тоа:

Всушност, многу од нашите податоци се зачувани во раширената меморија. Вредно е да се пробате, бидејќи тоа е дефинитивно најбрзо и најлесно да се користи, движејќи се помеѓу вашите мемориски блокови и фолдери за паметни телефони, враќање на тоа како мислите и мислам на најважните податоци за кои мислите дека сте изгубиле засекогаш!

Пријави несоодветна содржина

Секогаш зачувувајте ги вашите податоци за безбедност! . Мора да изберете барем една од опциите. Мора да внесете опис на проблемот. Се случи грешка во системот. Мора да го потврдите вашиот идентитет. Ви благодариме што ни помогна да го подобриме квалитетот на нашата содржина.

Ако имате паметен телефон со Android:

Влезете во прелистувачот на лаптоп во вашето дојдовно сандаче за Gmail (за што беше најавено Игра на пазарот на телефон). Во горниот лев агол има префрлување на Gmail-Contacts-Tasks. Изберете "Контакти" и проверете дали саканите приматели се наоѓаат во листата.

Ако имате iPhone

На компјутер, отворете го прелистувачот и одете на веб-страницата iCloud.com. Внесете го вашето корисничко име (е-пошта) и лозинката од вашиот сметка iCloud, кој беше користен на iPhone или iPad за пристап App Store . Проверете дали постојат сите потребни информации.


Ако нема синхронизација ...

Сето тоа зависи од тоа што е вашиот телефон и што се случило со него. Најпопуларните случаи во кои можете да закрепнете информации од паметен телефон или таблет:

1. Не го прикажува екранот или сензорот не работи

Ова е проблем на сите. допир телефони кога уредот паѓа и се појавува. Ако екранот е оштетен, сликата не е видлива. Слепиот за да стигне до меморијата на телефонот веројатно нема да успее. Или друга варијанта на проблемот, кога сензорот престана да работи. Кога екранот е неактивен, телефонот не може да биде поврзан со лаптоп за да преземе информации, ниту пак да постават синхронизација.

Постојат две опции (применливи за уреди со iPhone и Android):

 • Направи апарат за поправка и да го смените екранот. Ова е ако сакате да продолжите да го користите телефонот понатаму. Цената ќе зависи од моделот на паметниот телефон и од квалитетот на инсталираните резервни делови. Проверете кај господарот.
 • Заменете работен дисплеј и зачувајте ги сите важни информации. После тоа, екранот ќе се врати во магацинот, а телефонот нема да се поправа. Оваа опција би била соодветна ако уредот е стар и менувањето на екранот е едноставно непрофитабилно. Само телефонскиот именик, фотографиите и други информации од меморијата на уредот се важни. Цената за таква постапка ќе биде 300-450 UAH, во зависност од комплексноста на демонтажа на уредот за замена на работниот екран.

2. Телефонот не се вклучува

Тука има многу опции, бидејќи телефонот може да не се вклучи од различни причини . Ако може да се одземе информацијата може да се каже само по дијагнозата. Што би можеле да бидат опции:

Водата влезе во телефонот

Телефонот престана да се полни

Се разбира, батеријата седна и паметниот телефон сега не се вклучува. Па, ако батеријата е отстранлива и може да се наплаќа посебно на "жаба". Но, ако батеријата е вградена, треба да контактирате со поправката. Постојат неколку опции кои можат да бидат тука: проблемот со приклучокот за полнење, самата батерија, контролорот за моќ и многу повеќе. Најлесниот случај е да ја наполните батеријата од напојувањето и да го вклучите телефонот за да заштедите податоци.

Проблем со фирмверот

Тоа е важно! Не, не е така. МЕГАИНГЕН! Не обидувајте се да го запалите телефонот или да ги ресетирате фабричките поставки! Ова ќе ги отстрани сите информации од меморијата на уредот и нема да може да го врати. Во случај на софтверски баговите, има само еден излез - за да ја запали флеш меморијата и да ја прочитате на програмерот. Повеќе за ова во следниов параграф:

99% успешни случаи за наплата на податоците

Најскапиот, но најефикасен начин. Се состои во физичко испарување на флеш мемориски чипови. Овој чип ги складира сите информации: и фирмверот и вашите лични податоци. Можете да одземете сè: телефонски именик , СМС пораки, белешки, календари, фотографии. Но под услов чипот да не е оштетен! Состојбата на самиот телефон е рамнодушна. Без разлика дали се удавил во морето, управувано од автомобил или дури и скршено на половина. Цената на таква постапка е од 600 UAH , во зависност од моделот на телефонот.

Накусо, како се прави. Лемете го флеш меморискиот чип. Го ставаме меморискиот чип во програмер. Програмата презема меморија депонија и декриптирање потребни информации . Процесот на овој метод на обновување на податоците во слики:


Процесот на овој метод на обновување на податоците во слики:Обрни внимание! Овој метод работи само за Андроид телефони и таблети. Ако имате iPhone или iPad, нема да работи да ги одземе податоците од нив со овој метод, бидејќи Сите информации за iOS се шифрираат.

Ако имате стар телефонски копче

Телефонот не се вклучува, или едноставно не прикажува телефонски броеви во листата на контакти. Во таква ситуација, веројатноста за враќање на важни информации е скоро 100%, главен услов е никогаш да не го запали телефонот или да го ажурираат својот софтвер , инаку сите податоци ќе бидат изгубени неповратно. Принципот на екстракција на податоци се состои во читање на датотеката на фирмверот на телефонот и понатамошно декриптирање со посебни програми.

Во моментов, закрепнување телефонски броеви можно на следните телефони:

 • Nokia - сите модели на Symbian платформата, како и постари модели на верзии Dct-3 и Dct-4. За да го направите ова, мора да го користите програмерот (на пример, UFS или JAF) за да ја прочитате pm-датотеката на фирмверот;
 • Sony Ericsson - ја читаме GDFS-датотеката користејќи го програмерот Setool или друг метод со помош на USB-интерфејсот;
 • Samsung - неопходно е целосно да го прочитате firmware-от (целосно спојување) или само eeprom-дел, во зависност од моделот и начинот на поврзување со компјутерот, ова обично може да се направи преку USB-кабел, но полесно и побрзо преку програмерот;
 • Моторола - CG2 кодот група се чита од телефонот користејќи FlashBackup или било кој друг;
 • LG - ја извлекува целосната датотека на фирмверот со проширувањето * .bin.

Откако ја имаме потребната датотека која ја читаме од телефонот во наши раце, треба да го декриптираме и да ги извадиме потребните информации. Препорачуваме користење на ReadContact, ReadCV, vCardOrganizer, PMtoBook програми. Податоците може да се зачуваат во различни формати, како што се табеларни пресметки на Excel, фајлови со ограничувања со запирка, vCard, сето тоа зависи од тоа како планирате да ги користите извадените податоци, копирајте го назад во вашиот телефон или само да го испечатите.

Ајде да сумираме

Во случај на дефект на хардверот, постојат многу решенија, но резултатот зависи од причината за неможноста на телефонот. Ако телефонот не може да се синхронизира со компјутерот поради оштетување на екранот, сензорот за мирување, оштетување на јамката или конекторот за синхронизација, овие елементи мора да се заменат.

Во секој случај, најдобро е прво да се контактирате со господарот и да разговарате со него за можноста за враќање на потребните информации од вашиот телефон. Можете да поставите прашање во коментарите на статијата или на нашата веб страница.

Распоред на работа:

Пон-Пет: 11: 00-19: 00
Саб-Сонце: викенд