Популярные статьи

BMW 3-series Coupe (Бмв ) 2006-2009: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

С сентября 2006 года серийно выпускается БМВ 3-й серии купе (Е92). Невзирая на свое техническое родство с седаном и Touring, купе БМВ 3-й серии имеет

Длительный тест Range Rover Sport: часть вторая

Аш длительный тест Range Rover Sport Supercharged подошел к концу. Первая хорошая новость: машину не угнали! Вторая: несмотря на соблазн, за

Audi E-tron (Ауди ) 2010: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

Audi E-tron, представленный на автосалоне в Детройте в январе 2010 года, совсем не то же самое, что E-tron, который выставлялся осенью на IAA 2009 во

Принципы ухода за АКБ зимой

В зимнее время года при морозной погоде аккумулятор автомобиля испытывает нагрузку намного больше, чем в летнее время. Автовладельцами замеченны

SEAT Toledo (Сиат Толедо) 1998-2004: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

Эта модель расширяет присутствие компании SEAT в сегменте рынка престижных автомобилей. Toledo - первый автомобиль компании дизайн которого выполнен

В 2000 г. семейство японских Corolla лишь обновилось. Спрос на эти машины падал и классическая Corolla уже не устраивала японских покупателей. Как

Skoda Octavia (Шкода Октавия) 1996-1999: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

Skoda Octavia - это современный переднеприводной автомобиль с поперечным расположением двигателя. На нём может стоять один из пяти моторов концерна

Chrysler PT Cruiser (Крайслер Пт крузер) 1999-2010: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

Дебют серийной модели PT Cruiser состоялся в 1999 году в Детройте. Компании Chrysler удалось зацепить ностальгическую струну в душе каждого простого

Примеряем Audi A6 Allroad и A8 Hybrid к нашим дорогам

Компания сыграла на контрасте, представив одновременно две модели, совершенно противоположные по идеологии: сверхэкономичный лимузин-гибрид А8 и

Toyota Tundra Crew Max (Тойота Тундра Crew Max) 2006-2009: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

Toyota Tundra (Тойота Тундра) проектировался как грузовик. Мощный двигатель, основательная рама и большая грузоподъемность... вот что отличает этот

Архив сайта
Облако тегов
Календарь

Инструкции за одврзување на скршената свеќичка. Едноставна инструкција како да одвртете скршена свеќичка.

 1. Упатства за одвртување
 2. Можни потешкотии во извртување
 3. Упатства за одвртување
 4. Резби на NW и неговото реставрација користејќи futorki

Заглавената свеќичка може да се одврти со "мала крв" - без расклопување на главата. Друга опција е да се отстрани главата и да вежба свеќа.

Прво на сите обидете се - да се скрши свеќа на ладен мотор! (и само на студ). Со помош на издолжена глава и долга чудак.

Обидете се да го направите рачката на крилото колку што е можно подолго - ова ќе го поедностави процесот.

Не прави ненадејни движења, бидејќи свеќата може едноставно да се скрши - постепено го зголемува притисокот врз рамото.Пред одврзување е можно (и неопходно) да се процесира свеќата со пенетрирачко подмачкување - WD-40.

Во отсуство на такви, можете да го користите - обичен керозин.

Исто така, тоа не би повредило да направите неколку удари (гасена) на продолжената глава или клучот - за да допрете!Ако свеќичката не е одвртена низ погрешната должина на навојниот дел (бидејќи дел е во комората за согорување покриен со јаглен), тогаш демонтирањето на вообичаен начин станува невозможно!

Тоа само ќе помогне во отстранувањето на главата.

Кога - "мртви врие" свеќи не само што ќе треба да се отстрани главата на цилиндерот, туку и да се вежба.

Ќе се симнете со мал страв ако по дупчењето на конецот останува во главата.

Како по правило, дупка со поголем дијаметар е дупчат, во него се вметнува адаптивната ракава, во која се става нова нишка под свеќата.

Скршена свеќа? Не грижи се!
Превртував ме овде пред некој ден тага.
На слободен ден, беше одлучено да се направи ревизија на мојот автомобил. Се возев во гаража и почнав да ги проверувам сите компоненти и склопови.
Дојде до свеќички, зеде светилник, инструктор и прескокнувач ( НИКОГАШ НЕ ДОКАЖУВА СВЕТЛИТЕ СО РОКЕТ ). И на првата свеќа што сакав да ја одвртев, се случила итна ситуација.
Свеќата не се исклучуваше, морав да вложим напор и откако ја зедов алатот со прескокнувач и изгледаше како агол од 90 степени, со примена на сила излегува дека целата конструкција извира малку, но не премногу, но тоа би било доволно .

Се слушне криза, извади ја главата и видиш


Потоа, имаше многу ПИ ПИ ПИ односно Се сетив на мојот вокабулар на големиот и моќен руски јазик, се однесував со разни топли и нежни зборови :) И почнав да чешам малку од шокот, репка - што да правам.
Решив дека овде не можев да си помогнам со ништо и единственото нешто што ми се случило беше да проверам дали моторот може да почне и да ме влече во службата.
Тој фрли три калеми на свеќи, го стави клучот во бравата за палење, се прекрсти и се сврте на почеток. Моторот веднаш започна и по успешното лансирање, по половина секунда, имаше застрашувачки силен памук, а потоа удар, веднаш веднаш го исклучив палењето, пулсот се зголеми, но не одам на моторот. Седам во колата, се плашам да одам и да се сетам на неколку десетици љубезни зборови упатени кон мене, добро, ги гребев сите построги репи, кои веќе се прилично ќелави. Потребни се околу триесет секунди и сѐ уште одлучив да направам навистина мажествено храбра акција - првите чекори кон моторот.
На мое пријатно изненадување, тоа не беше толку лошо како што замислував.


Кога сликата е зголемена, може да се види дека централната електрода е отсутна, а заземјната електрода се гледа во длабочините.


После тоа, стана јасно дека памукот и ударот биле предизвикани од централната електрода што заминува, поминал 5 минути во потрага по него, и наскоро имало таква слика во моите очи.


Остатокот остана во главата на моторот.


Првото нешто беше мислата на коване таму со чекан нема да има шрафцигер и слично, а потоа се обиде да одвртете, но здравиот разум ме фати, ја затворив гаражата и отидов очаен дом.
Ја започнав woolnetnet и се покажа дека не сум сам што влегов во такви неволји, а мрежата сè уште имаше шанса да го поправи.
Во продавницата специјализирана за алати, славините се продаваат само со конец од левата рака и конус, тие се нарекуваат екстрактор. Подоцна, и решив да го одложам потрагата по ова чудо. Следниот ден, по конфискувањето на Граѓанинот во утринските часови, жена ми заминуваше на работа, возеше во продавницата во текот на денот и купи сет од овие пумпиБидејќи екстракторот има дел од четирите страни на подлогата под чешмата, и природно е да не лазам толку длабоко, зедов глава што практично беше ставена на алатот.
Дојде во гаража, ја пропушти свеќата со масло и почна да ја подготвува алатката.


Свеќички се неопходни за формирање на искра во комората за согорување, која ја запали горивната течност. Отпочнувањето на моторот, неговото непречено функционирање, потрошувачката на гориво и сл. Зависи од нив. Затоа, ние постојано мораме да ја следиме чистотата и интегритетот на свеќичките. Свеќи мора да се чистат од саѓи и саѓи. Ако свеќата е скршена, таа мора да се замени со нова, бидејќи автомобилот со таков дефект не може да се управува. Како да одвртете скршена свеќичка, ќе кажам во оваа статија.

Животниот век на запалите во голема мера зависи од квалитетот на бензинот и соодветна грижа за нив. Ако грејните елементи се чистат редовно, ова ќе го зголеми нивниот рок на траење, бидејќи саѓи придонесува за истекување. висок напон , што ја намалува моќта на искрата или го спречува нејзиниот изглед. Точно, ако се прегреат, може да се случи неконтролирано палење со капе. Ова е можно при високи брзини, што предизвикува детонација или може да ги сруши делови од моторот на автомобилот. Обично по 30-40 илјади километри свеќи треба да се менуваат. Кога го заменувате, случајно можете да го скршите, бидејќи може да се држи до него. Ако ви се случи таква непријатност, тогаш не плашете се. Следејќи ги едноставните упатства за извртување на скршена свеќа, лесно можете да се справи.

Пред да започнете да ги одвртете запалите, треба да се подготвите. Прво, треба да почекате додека моторот целосно не се излади. Главата на алуминиумскиот цилиндер, кога се загрева, ги проширува и ги прицврстува свечните свеќички во конецот, па затоа е невозможно да се одвртат. Покрај тоа, студената единица ќе ве заштити од изгореници.

За постапката за одвртување потребно е да се подготват следните алатки и материјали:

 • специјален хекс;
 • компресор;
 • масло WD -40.

Откако моторот се олади, исклучете ги сите контакти. Со помош на специјални алати и чиста ткаенина, неопходно е темелно да се исчисти локацијата на грејните елементи од нечистотија, така што ништо не паѓа во свеќа.
Откако моторот се олади, исклучете ги сите контакти Компресор со тенка цевка или друг уред кој го принудува воздухот мора да го разнесе доброто. Ова треба да се направи многу внимателно, бидејќи обично има многу ѓубре и нечистотија во гнездото. По прочистување, додајте масло од WD -40 во штекерот. Тоа ќе ги подмачкат низите и ќе го олесни одвртувањето. Можно е да се почне со работа по 10-15 минути по истуреното масло.

Упатства за одвртување

За одвртување, можете да користите посебен шестоаголник или клуч за вртежен момент.
За одвртување, можете да користите посебен шестоаголник или клуч за вртежен момент Со помош на вртежен момент, силата се набљудува за време на одвртувањето, со што се спречува кршење на навојот. Едноставно копче за одвртување на запалител нема да работи, бидејќи нема да влезе во бунарот, покрај тоа, може да ја скршите низата или пауза.

Секој грејач има шестоаголник под клучот за вртежен момент, кој се наоѓа приближно во средината на свеќата. Благодарение на него, вртењето се врши. Изолаторот обично се исклучува - горниот дел од свеќата. Клучот фрла на преостанатиот дел од гнездовите делови. По ова треба да бидат мазни движења полека почнуваат да пресврт на дел. Во овој случај, неопходно е да се задржи јаката, главата и продолжниот кабел строго паралелно со оската на уредот. Свеќичката има десна рака, така што мора да се искриви спротивно од стрелките на часовникот. Движењата треба да бидат без примена на големи напори за да не се скрши низата, инаку ќе мора да отидете во сервисен центар, бидејќи сами нема да можете да го одвртите скршениот дел.

Кога ќе го вклучите клучот, треба да ги слушате звуците. Ако се слушне штракаат, делот е изврчен како што треба. Ако сте почувствувале непредвидливост и извртување почнале да минуваат полесно, тоа може да значи дека темата е скршена. Во овој случај, препорачувам вртење на клучот назад и почекајте малку додека темата не се излади. Потоа мазни движења во различни насоки да го одвртете скршениот дел.
Кога ќе го вклучите клучот, треба да ги слушате звуците

(Sz) се консумативи, чија цел е да се пренесе искра на цилиндрите на моторот за да се запали запалива смеса . Неуспехот на NW NW ќе доведе до фактот дека нормалното функционирање на моторот ќе биде невозможно. Во оваа статија ќе разговараме за тоа како да се користи шрафот за поправка и како да се одврти NW.

Можни потешкотии во извртување


Пред да ги одвртите и отстраните свеќичките, треба да разберете некои од тешките точки што може да се случат при одврзување.

Понекогаш сопствениците на автомобили кои решаваат да ги одвртат и отстранат свеќите, се соочуваат со проблеми за расклопување што можат да бидат поради различни причини, особено:

 1. Свеќичката искривена. Ако сопственикот на автомобилот го употребил клучот за свеќички, чија големина не дозволува оптимална фиксација на NW, тогаш ова би можело да се случи.
 2. Често причината е нишка, имено - нејзиното загадување. За да избегнете таков проблем, свеќата мора да се исчисти или исчисти пред да ја инсталирате во конецот.
 3. Не толку често, но сепак постојат ситуации кога свеќата е одложена со повеќе напор отколку што е потребно.

Упатства за одвртување


Вртежен момент - за расклопување NW

Значи, ако одлучите да ја одвртите свеќата или да направите реставрација на елементот со навој, тогаш ќе ви помогнат упатствата за расклопување на NW.

Како да одвртете ја свеќата за да ги спречите грешките и што да направите со одвртениот CW:

 1. Отстранувањето на уред со скршена нишка почнува со отстранување на високонапонскиот кабел и исклучување на контактите. Нема потреба да брзате, треба да бидете внимателни. По отстранувањето, местото за инсталација на SZ се чисти со компресор, ова ќе ги отстрани сите остатоци и остатоци од уредот. Затоа, постапката за чистење на конецот може да потрае некое време.
 2. После тоа, ќе треба да земете посебен клуч за момент, може да се користи за прилагодување на применетата сила. Ако свеќата не работи и се скрши, тогаш не може да се користи друга алатка, бидејќи само овој клуч ќе може добро да влезе во SZ. Во пракса, неуспехот на уредот обично се појавува на горната страна на компонентата за палење, која е ребрести изолатор.
 3. Користејќи го клучот, без брзање, неопходно е да го одвртите неуспешниот NW. Главата и клучот на клучот заедно со продолжетокот мора да се инсталираат точно долж оската на уредот. Одвртете го уредот непречено, без да направите многу напор. Ако не ги следите овие препораки, тоа може да доведе до прекин на темата, која е оптоварена со нови проблеми.
 4. За време на демонтажата на NW, треба да ги слушате звуците, бидејќи можат многу да кажат. Ако, на пример, слушате штракаат кога го одвртете, тогаш ова покажува дека се е нормално со NW и постепено се отстранува. Ако, по вртењето NW, отпорот не се намали, најверојатно, металниот дел од структурата веќе почна да се топи. Во овој случај, ротацијата може да доведе до фактот дека низата ќе биде скршена.
 5. После тоа, растворувачот мора да се влее во SZ гнездото - оваа супстанца ќе овозможи нишката да се измие и ќе го олесни полесно одвртување. Почекајте неколку минути по полнењето на супстанцијата, потоа непречено и без ненадејни движења може да се обидете да го одвртите NW до крај.

Свеќи може да се извиткаат без кружен клуч, и подобро е да ги затегнете!

Резби на NW и неговото реставрација користејќи futorki

Јака е специјален конектор во кој внатрешната нишка влегува со надворешната голема големина . Таквите конектори можат да бидат различни во вид, дизајн и материјал - бронза, метал, бакар и други. Во овој случај, најголема улога игра силата на металот (авторот на видеото е каналот Сè за мраз, подесување, совети и одржување!).

Постапката за враќање на темата на NW е прилично комплицирана задача што мора да се изврши на демонтираната глава на цилиндрите. Предната глава на цилиндерот треба да биде инсталирана на машина за мелење или здодевно, без тоа на било кој начин, откако оваа дупка SZ мора да се дупчи за да се отстрани скршената нишка. Понатаму, се врши сечење на нов резба за поставување на свеќа.

Постојат неколку начини за остварување на оваа задача:

 1. Првата опција е сосема сигурна, но ќе чини повеќе. Посебни плочи со прирабница мора да се направат на струг, обично се употребува бронза за ова. Во структурата се пресече нитка, треба да се земе предвид една точка - ако големината на внатрешниот навој е M14, тогаш големината на надворешната треба да биде M18. Треба да се напомене дека генерално, технологијата на производство на такви бронзени уреди нема да обезбеди максимална конструктивна јачина со помал надворешен дијаметар.
 2. Постои уште една опција, но не е толку сигурна како и првата. Прво, затоа што кога сечење на конец и дупчење на создаден без расклопување на главата на цилиндерот со енергетска единица , усогласувањето на старите и новите дупки нема да биде обезбедено. Соодветно на тоа, на крајот, можете само да добиете дупка што не е погодна за поправка. Второ, без отстранување на главата на блокот, тешко може да го избегнете влегувањето на отпадни производи, особено чиповите, во цилиндрите и најсигурно да го зацврстите вметнувањето.

Скршена свеќа?