Популярные статьи

BMW 3-series Coupe (Бмв ) 2006-2009: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

С сентября 2006 года серийно выпускается БМВ 3-й серии купе (Е92). Невзирая на свое техническое родство с седаном и Touring, купе БМВ 3-й серии имеет

Длительный тест Range Rover Sport: часть вторая

Аш длительный тест Range Rover Sport Supercharged подошел к концу. Первая хорошая новость: машину не угнали! Вторая: несмотря на соблазн, за

Audi E-tron (Ауди ) 2010: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

Audi E-tron, представленный на автосалоне в Детройте в январе 2010 года, совсем не то же самое, что E-tron, который выставлялся осенью на IAA 2009 во

Принципы ухода за АКБ зимой

В зимнее время года при морозной погоде аккумулятор автомобиля испытывает нагрузку намного больше, чем в летнее время. Автовладельцами замеченны

SEAT Toledo (Сиат Толедо) 1998-2004: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

Эта модель расширяет присутствие компании SEAT в сегменте рынка престижных автомобилей. Toledo - первый автомобиль компании дизайн которого выполнен

В 2000 г. семейство японских Corolla лишь обновилось. Спрос на эти машины падал и классическая Corolla уже не устраивала японских покупателей. Как

Skoda Octavia (Шкода Октавия) 1996-1999: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

Skoda Octavia - это современный переднеприводной автомобиль с поперечным расположением двигателя. На нём может стоять один из пяти моторов концерна

Chrysler PT Cruiser (Крайслер Пт крузер) 1999-2010: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

Дебют серийной модели PT Cruiser состоялся в 1999 году в Детройте. Компании Chrysler удалось зацепить ностальгическую струну в душе каждого простого

Примеряем Audi A6 Allroad и A8 Hybrid к нашим дорогам

Компания сыграла на контрасте, представив одновременно две модели, совершенно противоположные по идеологии: сверхэкономичный лимузин-гибрид А8 и

Toyota Tundra Crew Max (Тойота Тундра Crew Max) 2006-2009: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

Toyota Tundra (Тойота Тундра) проектировался как грузовик. Мощный двигатель, основательная рама и большая грузоподъемность... вот что отличает этот

Архив сайта
Облако тегов
Календарь

Главните 6 грешки при купување на видео картичка или како да изберете видео картичка.

Сакам да го посветам овој материјал на изборот на видео картичка, бидејќи јас често слушам приказни од луѓе кои купуваат бавна видео картичка, мислејќи дека земаат брз модел врз основа на зборовите на продавачките асистенти или нивните сопствени претпоставки Сакам да го посветам овој материјал на изборот на видео картичка, бидејќи јас често слушам приказни од луѓе кои купуваат бавна видео картичка, мислејќи дека земаат брз модел врз основа на зборовите на продавачките асистенти или нивните сопствени претпоставки.

Општо земено, при изборот на видео картичка, луѓето ги прават истите грешки, од кои може да се разликуваат главните 6, а потоа ќе ги набројам грешките што ги зборуваме:

1 грешка. При купувањето на видео картичка, главниот параметар беше износот на видео меморијата. Колку повеќе, толку многу купувачи на видео картички мислат така. Голем меморија е убаво, но ако овој параметар не е главен. Работата на видео картичката се базира на многу други фактори, како на пример моделот на графичкиот чип, фреквенцијата на графичкиот процесор / меморијата, ширината на мемориската шина итн.

Добар пример за ова: ако ја споредите 8600GT со 512 MB меморија со 8800GT со 256 MB меморија. Капацитетот на меморијата на првата картичка е поголем, но кој било друг параметар на картичката е инфериорен во перформансите на вториот и како резултат, се разбира, вториот ќе работи побрзо.

Исто така, имајте на ум дека нема да ви треба дополнителна меморија ако не репродуцирате со многу високи резолуции, како што се 1920 × 1080 или повисоки.

2 грешка. Купување на ниско-квалитетен модел на новата генерација, наместо модел од претходната генерација на повисок квалитет. Основата на таквите акции е ако видео картичката е нова, таа треба да биде побрза!

Во повеќето случаи, се разбира, ова е вистина, но не секогаш. Бидејќи продавниците имаат тенденција да ги намалуваат цените за постарите генерации и да се ослободат од стариот фонд на стоки, обезбедувајќи можност за купување на нов. Така, се случува, ако се споредат видео картички од иста цена категорија, но различна генерација излегува дека постарата карта победи во перформанси.

Главната грешка што ја прават многу луѓе е тоа што при изборот на картичка, нејзиниот дигитален код не е правилно декодиран. Многумина мислат дека 4xxx картичката од AMD-ATI автоматски е побрза од модел 3xxx, но тоа не е случај со Radeon 3870, ќе го направи Radeon 4350 и ќе биде побрз од Radeon 4650.

Јас ќе дадам пример за дешифрирање на бројот на AMD-AMD-ATI видео картичка на моделот 4850 како пример.

Во бројот 4850, првиот број се однесува на генерацијата на картичката. Поголем број таму значи дека видео картичката се базира на понова генерација, која секогаш воведува подобрувања во текот на претходната генерација. Вториот број се однесува на опсегот на таа карта. Еве, повисоко е подобро. Во случај на AMD-ATI, за серијата 4xxx, може да се дешифрира вака:

 • 3: Пониско ниво
 • 6: Среден опсег
 • 8: Висока ефикасност

Последните два броја го означуваат местото на моделот, во рамките на хиерархијата на тој опсег на видео картички (слика 8); во рамките на една генерација (слика 4). Во поголемиот дел од случаите, поголем број значи поголема ефикасност, но AMD-ATI и Nvidia ги измамиле луѓето во минатото со кратенки GS / SE. (SE не значи специјално издание).

Сега AMD-ATI навистина не го користи суфиксот во новите модели, а Nvidia продолжува да го прави ова. Еве брза врска од најспорото до најбрзо, ако се споредат два идентични модели. Г.С.

Главната работа што треба да се има на ум е дека многу од картичките од постарата генерација се со повисок квалитет и често побрзо од некои од поновите модели, па во овој случај google и споредба на цените!

3 грешка. Не земајќи го предвид капацитетот на системската единица и единицата за напојување.

Да претпоставиме дека сте успеале да ги избегнете првите две грешки и планирате да купите GeForce GTX280 и да ги репродуцирате најновите игри, но на крајот излегува дека оваа картичка не се вклопува во вашата системска единица. Ова се случува кога имате мал HTPC формат.

Пред да изберете видео картичка, измерете го просторот што е достапен за него во вашиот случај (обично од задниот дел на случајот на хард дискот), а при купувањето, проверете ја должината на картичката, која обично се наоѓа на кутијата. Проверете ги коментарите на Интернет и / или јавете се во продавницата ако не сте сигурни. Следно.

Купив голема картичка, се вклопува во вашата системска единица, сè е во ред, но сега може да се појават следниве проблеми:

 • На вашата видео картичка му е потребна дополнителна моќ, конектор за кој немате
 • Вашиот компјутер ќе престане да се бутира.
 • Вашиот компјутер се чисти, но има и артефакти во игрите.

Најверојатно, вашето напојување не може да ја обезбеди потребната моќ за задачите на вашата нова видео картичка. Ова е најверојатната верзија, но не ве советувам да трчате директно до продавницата и да купите ново напојување, подобро е двојно да проверувате сè повторно

4 грешка. Инсталирање моќна видео картичка во систем со бавен процесор.

На пример, имате нов Radeon 4870X2, врбите се подготвени да доминираат во виртуелниот свет. Само она што го гледате на екранот воопшто не е како описите што беа прочитани во прегледите. Ова се должи на фактот дека таков моќен процесор на видео картички не може да е еквивалентно да комуницира со бавниот централен процесор, на пример, Intel E4300. Вашиот процесор ќе биде тесно грло на системот, тој ќе заостанува зад видео картичката, и затоа неговата ефикасност ќе биде намалена.

Обидете се да ги балансирате брзините на процесорот со вашата видео картичка. Ако имате, на пример, просечна видео картичка (9800 GTX, 4850), најдобрата опција би била да ја комбинирате со просечен централен процесор (E7400 или еквивалент).

5 грешка. Купувањето видео картичка е многу повисоко од барањата за игрите што ги играте.

На пример, ако играте, CS 1.6, WoW или други игри, чиј датум на производство е повеќе од 2 години или повеќе, тешко дека ви треба најновата и најмоќната видео картичка.

Ако играте на монитор од 17 или 19 инчи, најверојатно нема потреба од најновата и најмоќната видео картичка.

Тоа е исто како некој што купува "Mustang" за да се вози на работа, едноставно затоа што тој сака многу коњски сили, и на пример може да се најде со "кралот". Ќе трошите многу пари за купување, потрошувачка на енергија и надградба на остатокот од компјутерот (процесорот и напојувањето итн.).

Многумина можеби не се согласуваат со ова, и ќе речат дека е добро да се има резерва на моќ за идните игри. Јас не мислам така. Зошто? Затоа што со времето на излегување на нова игра, вашата видео картичка сепак ќе може да работи со него, можеби со пониски поставки, и видео картичките што можат да обезбедат повисоки перформанси за истата цена најверојатно ќе недостасуваат за ова на време.

Мислам дека е подобро да се подобрат карактеристиките на системот во ниската цена, наместо да се купува секој пат, една од најскапите видео картички. Сакам да спомнам дека картичките со повисок квалитет имаат тенденција да игнорираат побрзо од просечните видео картички. Исто како автомобили на повисоко ниво.

Но, сепак, ако сеуште ви е потребна најбрзата и најмоќната видео картичка, бидете подготвени да платите многу пари.

6 грешка. Имајќи ги предвид препораките на само едно лице.

Последната, но не помалку честа грешка при купувањето на видео картичка е да го слушате мислењето на само едно лице. Што е погрешно тука?

 • оваа личност може да биде обожавател на Nvidia или AMD-ATI и ќе препорача понизок производ од едноставно затоа што ја претпочита оваа компанија.
 • нема доволно искуство. Не секој има широко познавање на видео картички.
 • Информацијата за тоа лице може да биде застарена. На крајот, нови видео картички се пуштаат на редовна основа (на секои неколку месеци, па дури и помалку)

Секогаш проверувајте ги мислењата на многу луѓе со доверба, прашајте тука и таму на форумите, контактирајте со мене, прочитајте многу рецензии и споредби. Истото важи и за мене, моето мислење не може да биде конечна.

Купување видео картичка на пазарот со ваква разновидност може да се збуни без никакви проблеми, па не заборавајте да ги избегнете грешките наведени погоре, да побарате совет, прочитајте ги коментарите и сл., Ова е единствениот начин на кој можете да купувате и да купите токму она што ви треба.

Дискутирајте на форумот.

Поврзани статии:

 • За општа информација, го објавувам pinout DVI и VGA, како и адаптерското коло помеѓу нив. DVI конекторот се користи за пренос на видео на дигитални уреди (обично видео картичка). ...

 • Не знам како некој, но јас често по поправка на матичната плоча има потреба да барам пинови на матичната плоча што одат на предната страна, се разбира, некои од главните ...

 • За референца, ќе го поставам излезот на неколку типични USB и miniUSB конектори (понекогаш овие информации се неопходни за континуитетот на одборите). USB серија A порта бр. ПИН-СИГНАЛ ...

 • Во компјутерската технологија, Serial ATA (SATA) е првенствено технологија за пренос на податоци од хард дискови. SATA технологијата е следниот чекор во методите за пренос на податоци ...

 • Секој кој поседува лаптопи со AMD ATI графички картички честопати се соочува со проблеми со ажурирањето на возачот (и без ова, нема начин, бидејќи, како што велат, новите игри имаат нови барања). Како од ...

Зошто?
Што е погрешно тука?