Популярные статьи

BMW 3-series Coupe (Бмв ) 2006-2009: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

С сентября 2006 года серийно выпускается БМВ 3-й серии купе (Е92). Невзирая на свое техническое родство с седаном и Touring, купе БМВ 3-й серии имеет

Длительный тест Range Rover Sport: часть вторая

Аш длительный тест Range Rover Sport Supercharged подошел к концу. Первая хорошая новость: машину не угнали! Вторая: несмотря на соблазн, за

Audi E-tron (Ауди ) 2010: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

Audi E-tron, представленный на автосалоне в Детройте в январе 2010 года, совсем не то же самое, что E-tron, который выставлялся осенью на IAA 2009 во

Принципы ухода за АКБ зимой

В зимнее время года при морозной погоде аккумулятор автомобиля испытывает нагрузку намного больше, чем в летнее время. Автовладельцами замеченны

SEAT Toledo (Сиат Толедо) 1998-2004: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

Эта модель расширяет присутствие компании SEAT в сегменте рынка престижных автомобилей. Toledo - первый автомобиль компании дизайн которого выполнен

В 2000 г. семейство японских Corolla лишь обновилось. Спрос на эти машины падал и классическая Corolla уже не устраивала японских покупателей. Как

Skoda Octavia (Шкода Октавия) 1996-1999: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

Skoda Octavia - это современный переднеприводной автомобиль с поперечным расположением двигателя. На нём может стоять один из пяти моторов концерна

Chrysler PT Cruiser (Крайслер Пт крузер) 1999-2010: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

Дебют серийной модели PT Cruiser состоялся в 1999 году в Детройте. Компании Chrysler удалось зацепить ностальгическую струну в душе каждого простого

Примеряем Audi A6 Allroad и A8 Hybrid к нашим дорогам

Компания сыграла на контрасте, представив одновременно две модели, совершенно противоположные по идеологии: сверхэкономичный лимузин-гибрид А8 и

Toyota Tundra Crew Max (Тойота Тундра Crew Max) 2006-2009: описание, характеристики, фото, обзоры и тесты

Toyota Tundra (Тойота Тундра) проектировался как грузовик. Мощный двигатель, основательная рама и большая грузоподъемность... вот что отличает этот

Архив сайта
Облако тегов
Календарь

Ако тркалата се различни - кога можете, а кога не

  1. Исклучоци од цевководи
  2. Погон на четири тркала - целосна антипода
  3. Модерни системи против
  4. Од очај
  5. Кога зимата се среќава со лето

Вашето возило од една или друга причина било испорачано со различни тркала. Како тоа ќе влијае на вистинското однесување на автомобилот? А што е со ова во СДА?

Приказната за различни тркала е позната за многумина од нас уште од детството. Запомнете, имало количка со различни тркала што се покажале како несоодветно возило, и затоа била фрлена во шумата? Тоа е разбирливо: речиси секогаш, различни тркала се поставени од очај.

Неодобрено за возило со различни тркала, дури и во детската литература.

Прво, се сеќаваме како законот се однесува на различни тркала. Во брошурата со Правилата на патот зад неа секогаш е предмет на "Листа на грешки и услови под кои е забрането користење на возила". Ги покажува оние недостатоци на автомобили со кои им е забрането нивно долгорочно работење. Со нив нема да можете да ја добиете дијагностичката карта потребна за регистрација на политиката на CTP. Но, да се дојде до паркинг или поправка со сите недостатоци наведени подолу е можно. Постои ли спомнување на тркала?

Читаме. Операцијата е забранета ако:

"На една оска на возилото се инсталирани пневматици од различни големини, дизајни (радијални, дијагонални, комори, безбојни), модели со различни шаблони на шарите, отпорни на мраз и отпорни на мраз, нови и обновени, нови и со длабока шара на шарата. Во возилото се инсталирани натопени гуми и гума. "

Досега сè е јасно. И по правилата и здравиот разум, сосема е очигледно дека на истата оска тркалата и гумите треба да бидат исти. Но, оваа идила често крши ... инсталирање на резерва. Се разбира, ако има целосна големина на тркалото во багажникот, тогаш ништо нема да се промени, но, за жал, постојат и други опции. Имено:

  • имате летна резерва, и тоа се случува во зима и имате зимски тркала инсталирани
  • Вашиот автомобил има помало резервно тркало од другите тркала
  • применета докатка со тесна гума со мала големина.

Повеќе за dokatka ние веќе раскажано. Според законот, можете само да ги вози на паркингот или поправка. Се подразбира дека во исто време неопходно е да се задржи брзината не повисока од 80 км / ч и да се води посебна грижа.

По инсталирањето на dokatki тркала дефинитивно испаднат да бидат различни. Само претпазливост ќе ве спаси од проблеми.

Исклучоци од цевководи

Различни тркала на предните и задните оски често се ставаат на транспортерите кои произведуваат автомобили со погон на задните тркала, од најмалиот вид на паметни fortwo до спортските Мерцедес-Бенц, БМВ и некои други.

Постојат различни тркала "во законот".

Се верува дека за пренос на висок вртежен момент од моторот е подобро ако задните тркала ќе имаат поголема ширина. Искуството на спортски автомобили беше усвоено и доста цивилни автомобили. На пример, Mercedes-Benz C-Class на претходната генерација, дури и со наједноставниот мотор од 156 КС може да бидат опремени со гуми 225/45 R17 напред и широк 245/40 R17 заден. Па, таквата одлука има право да постои, но едноставно не заборавајте дека дури и резервна гума со целосна големина на диск со лесни легури во наведениот "чешки" во димензијата на багажникот, како на предната оска. Во кој случај инцидентот оди!

Погон на четири тркала - целосна антипода

Автомобилите со погон на сите тркала секогаш се тркалаат од транспортерот на иста тркала. Карактеристиките на пренос на сите тркала бараат симетрија на сите четири тркала.

Резервата може да биде потребна во пустината, и Бог не забранува тоа да биде посакуваната димензија.

Со шема со симетричен централен диференцијал (на пример, Chevrolet Niva), тркалата со различна големина ќе предизвикаат постојано ракување и, според тоа, да носат. "Мозоците" на современите сложени и софистицирани кросовери исто така нема да бидат среќни со тркала што се вртат со различни брзини. И автомобили со цврсто поврзана предна оска целосно ќе го скршат преносот со вртење на моќта за испуштање, а исто така ќе носат гуми.

И автомобили со цврсто поврзана предна оска целосно ќе го скршат преносот со вртење на моќта за испуштање, а исто така ќе носат гуми

Побогатите земји, толку е помала веројатноста за "различни тркала". И зимите се ретки овде ...

Модерни системи против

На релативно евтин кросовер Hyundai Creta во моноприводно верзија на системот за следење на притисокот во гумите е многу чувствителен на движењето на автомобилот со чести лизгања. Дури и со апсолутно еднаков притисок во четири идентични гуми, периодично почнува да звучи лажен аларм.

На вакви патишта, дури и со идентични тркала, автомобилот постојано бара да го провери притисокот во гумите.

Вие разбирате што ќе се случи ако поставите барем неколку различни тркала на предните и задните оски. Истото може да се каже и за други системи кои ги споредуваат брзините на тркалата. На секој модерен автомобил, ESP едноставно ќе "се луди" ако ставате тркала со различна големина на автомобилот.

Од очај

Тркалата што малку се разликуваат по големина може да се стават само на едноставни погони на предните тркала и возила со погон на задните тркала кои имаат максимална ABS или воопшто немаат такви системи. Покрај тоа, ова може да се направи само ако е потребно до крајот на сезоната. На пример, имате украдено две тркала и успеа да ја добиете само соседната димензија. Но, постојано во овој режим не треба да управува со било кој автомобил.

Исто така се случува, во случај на фатално оштетување на една од четирите гуми, не е можно да се стекне истата. На пример, поради повлекувањето на овој модел од производство или поради тоа што продавниците најчесто увезуваат и продаваат гуми во најдобар случај во парови. Овде можете да ве советувате да ја барате истата корисна гума или да купите две нови гуми со иста димензија. Одборот е погоден само за monoprivodnom автомобили. Најдобро е да купите пар од ист производител како што беше порано, и колку е можно поблиску во шарата на шарата. Во овој нов пар треба да се стави на предната оска, без оглед на типот на погонот.

Во овој нов пар треба да се стави на предната оска, без оглед на типот на погонот

Едноставно возило со не многу моќен мотор - и тркалата се прифатливи поинаку.

Кога зимата се среќава со лето

Правилата не ја забрануваат инсталирањето на зимските бесконтактни тркала на една оска и летни тркала на друго во текот на целата година, освен за три зимски месеци. Понекогаш тие го прават тоа ако ви треба малку да ја зголемите пропустливоста на автомобилот (зимските гуми имаат, како по правило, поизразени навртки), и нема пари, нема желба да потрошите пари на специјални гуми за теренски патишта. Стави повеќе прозирна гума на погонската оска, јасно сфаќајќи дека автомобилот ќе биде склон да ја прекине оваа оска, што е особено опасно на погонот на задните тркала, но може да ја чини сивата коса и на предната страна.

Извор на

Како тоа ќе влијае на вистинското однесување на автомобилот?
А што е со ова во СДА?
Запомнете, имало количка со различни тркала што се покажале како несоодветно возило, и затоа била фрлена во шумата?
Постои ли спомнување на тркала?